NIEUWS 8 klapbaar, zodat het wapen komt te staan op vier grondplaten en met speciale palen aan de grond kan worden vastgenageld als er nauwkeurig ge schoten moet worden. Eveneens hydraulisch kunnen de wielen weer wor den neergeklapt, zodat men zich weer snel met het kanon kan verplaatsen. De vier wielen zijn voor zien van luchtremmen, die automatisch gaan wer ken als het wapen wordt losgekoppeld van de trekker. Zoals reeds gezegd, wordt dit kanon gebruikt door de meeste landen in de Noord Atlantische Verdrags Organisatie (NAVO). Een eis van de militaire autoriteiten is dan ook, dat niet alleen de belangrijkste onderdelen, welke wij produceren voor 200 kanonnen, uitwisselbaar moeten zijn, doch ook, dat de onderdelen, die wij maken, gebruikt kunnen worden in een kanon, dat in één van de andere landen wordt geproduceerd en omgekeerd. Dit stelt uiteraard zeer hoge eisen aan de nauwkeurigheid. Ieder gat moet precies op de juiste plaats worden geboord en dit moet dus met mallen geschieden en bovendien moeten onze mallen precies gelijk zijn aan die, welke in het buitenland gebruikt worden. Het is dan ook on nodig te zeggen, dat de nauwkeurigheid, die ver eist wordt voor het maken van deze mallen, wel bijna griezelig wordt. De productie. Het hierboven omschreven complete kanon moet worden gemaakt van ongeveer 5600 tekeningen, en het bestaat uit ongeveer 24.000 verschillende onderdelen, waarbij is aangenomen, dat vele on- Klaar voor aflevering derdelen, bijvoorbeeld elektromotoren, als 1 on derdeel gelden. Als men ook dergelijke onderde len uit elkaar zou halen, zou men zeker tot het dubbele aantal samenstellende onderdelen komen. Natuurlijk maken wij niet al deze onderdelen zelf. Een belangrijk aantal van de zojuist genoemde 24.000 onderdelen bestaat uit standaarddelen, zo als schroeven, moeren, kogellagers, elektromotoren, wielen met banden, enz., die elders gekocht worden. Ook zijn er belangrijke onderleveranciers, die on derdelen vervaardigen, die wij niet kunnen maken, omdat onze fabriek daarvoor niet is ingericht, bijv. de elektronische versterker, die door lekenogen gezien, eruitziet als een combinatie van een aan tal ingewikkelde radiotoestellen. Ook zijn er onderdelen, die moesten worden uitbe steed, omdat wij in de beschikbare tijd niet alle onderdelen zelf konden maken, of omdat er zulk duur gereedschap voor nodig was, dat men ze goedkoper en vlugger bij een specialist kon aan schaffen, die dergelijke onderdelen in grotere hoe veelheden maakt. Uiteindelijk komen echter alle samenstellende delen, zoals tandwielkasten, hy draulische en elektrische apparaten, hydraulische leidingen, elektrische kabels bij elkaar en wij moe ten daarvan één geheel maken, dat goed functio neert. Dit alles moet geschieden in een snel tempo, zodat er elke week twee complete installaties uit de fabriek komen. Alle samenstellende onderdelen moeten op tijd aanwezig zijn, of ze nu uit ons eigen bedrijf komen of van een onderleverancier. De samenbouw geschiedt in etappes. Eerst wor den losse onderdelen samengebouwd tot groepen; deze groepen moeten aan strenge eisen voldoen en worden nauwkeurig getest vóórdat ze mogen wor den ingebouwd in het geheel. Tandwielkasten bij voorbeeld moeten enkele uren draaien en mogen dan niet te warm worden. De temperaturen wor den geregeld gecontroleerd en er mag geen spe ling optreden, want dat zou betekenen, dat de commando's, welke van het radarinstrument ko men, niet nauwkeurig worden uitgevoerd en het doel wordt gemist. De hydraulische apparatuur moet voldoen aan hoge eisen van reinheid. Haast onzichtbare stukjes vuil kunnen storing veroorzaken. Daarom worden de hydraulische installaties samengebouwd in een stof vrije kamer, welke onder overdruk wordt gehouden. De samenstellende groepen worden weer samen gebouwd tot grotere onderdelen, welke wederom worden beproefd en daarna pas worden ingebouwd in het grote geheel. Als elk van de 24.000 onderdelen zijn juiste plaatsjé heeft gevonden, niet warm loopt en niet te veel speling heeft, verlaat het complete kanon de hal C - D van de Machinefabriek en gaat naar de eind controle in hal H - K. Hier kunnen 5 kanonnen tegelijk worden getest op de proefstand. Het is daar een gewirwar van draden en elektronische ap-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 10