9 NIEUWS I Schietproeven aan de kust paraten, die nodig zijn om het product danig aan de tand te voelen. Het ondergaat een nieuwe slijtageproef. Urenlang draait alles wat draaien kan op volle snelheid en daarna moet worden gecontroleerd of de nauw keurigheid niet is verminderd. Is dat het geval, dan moet het systeem opnieuw worden afgesteld en moet de proef worden herhaald. Dank zij het systeem van intensieve beproeving van de samen stellende delen, komt dit gelukkig zelden voor. Zo'n beproeving duurt ongeveer 10 dagen, daarna moet nog in de praktijk blijken wat het kanon waard is. Dat is het moment, waarop de militaire vracht auto's op ons terrein verschijnen om de kanonnen te halen. Nu moet er geschoten worden en daar voor is ruimte nodig. Het dichtstbijzijnde plekje waar voldoende ruimte is, ligt aan onze kust mid den tussen Alkmaar en Den Helder en als nu de vissersschepen maar uit de buurt blijven, mag Wilton-Fijenoord eens laten zien wat men ge maakt heeft. Na de schietproeven wordt het kanon weer afge leverd aan de werf. Sommige vitale onderdelen moeten weer worden gecontroleerd en gereinigd. De schilder wordt „erop los gelaten" en voor de laatste maal komen de militaire vrachtauto's het product aan onze fabriek afhalen. Slotwoord. Wat heeft dit alles nu te maken met het bouwen van schepen en machines voor die schepen? Op het eerste gezicht niet veel, maar toch In de eerste plaats is daar de nauwkeurigheid. Hierover is in het voorgaande al het een en ander gezegd en wanneer wij verder bedenken, dat 240 maal in de minuut een granaat de loop verlaat, die dus eerst erin gebracht moet worden, dan be grijpen wij, dat aan deze onderdelen buitenge- woon hoge eisen worden gesteld. Deze nauwkeu- righeidseisen liggen over het algemeen hoger dan die welke aan scheepsvoortstuwingsmachines wor den gesteld. Ook hier schrijdt de techniek echter met rasse schreden voorwaarts en ook hier worden de eisen steeds verhoogd. Veelal zijn deze steeds hogere eisen, gesteld aan turbines en motoren, voor onze technici geen problemen meer, omdat zij dit al gewend waren bij de bewapening. Voor die bewa pening hadden wij al zeer nauwkeurige machines, zeer nauwkeurige meetinstrumenten, een meetka- mer, mensen die ermee konden omgaan en waar om zouden wij dit alles dan niet gebruiken voor onze andere producten? Verder is er de automatisering, welke overal haar intrede doet, ook op schepen en eveneens in ons bedrijf. Vele van de problemen, die zich daarbij voordoen, kennen wij reeds van de bewapening, bijv. de elektronische en hydraulische apparatuur en systemen. Tenslotte zijn er de uitwisselbaarheid en het serie werk; twee dingen, die hand in hand gaan. Om goedkoop te kunnen produceren en de concurrentie het hoofd te bieden, zullen de series steeds groter moeten worden, moeten onderdelen in grote aan tallen worden gemaakt en moeten dan ook onder ling uitwisselbaar zijn. Ook dit is echter een be kend geluid, zoals u uit het bovenstaande hebt gezien. Onze conclusie mag dus zijn, dat de speciale en hoge eisen, die aan deze militaire productie wor den gesteld, stimulerend hebben gewerkt en nóg werken op ons gehele bedrijf en dat er daarom re den tot dankbaarheid is over het feit, dat na de Koninklijke Marine, ook de Koninklijke Land macht een zeer belangrijke order bij ons heeft ge plaatst. W. N. v. d. Poll.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 11