"™jW» NIEUWS Het is nacht. Een echte smokke laarsnacht! Op een eenzame weg in de nabijheid van de grens raast een auto voort. Een zwaar gepantserde wagen. Zonder licht. Dan - plotseling - helle seinlich ten. Douane! De auto giert op topsnelheid verder. Schoten knal len! En op enige afstand vol trekt zich dan het zoveelste smok- keldrama. De volgende dag lezen wij in onze dagbladen het relaas. Grote koppen, dwars over de pagina. Wild-West-toneel aan de grens. Smokkelaarsauto rijdt te pletter. Doden en gewonden. Als men het woord douane leest, denkt men onwillekeurig aan ge beurtenissen, zoals hierboven kort beschreven. Er zijn echter nog andere groepen douaneambtena ren, die in het binnenland onze grenzen bewaken. Over één zo'n groep hebben wij ons licht opgestoken bij één der leidinggevende verificateurs en wel van de douanepost te Schie dam. Gaarne wilden wij iets weten over de douaneambtenaren, die op de W.F.-werf in een klein kan toor allerlei ingewikkelde doku- menten behandelen. Bij deze dienst komt geen karabijn en re volver te pas. De invoer - en ac cijnzen-vraagstukken - en dat zijn er vele - worden met deze doku- menten, veel wetsbepalingen en voorschriften vreedzaam, maar correct opgelost. „Deze post bemoeit zich met alle invoer- en uitvoervraagstukken in Schiedamse branderijen en distil leerderijen en op de werven in deze stad. Daar is dus de werf Wilton-Fijenoord bij inbegrepen. Een schip, uit zee komende, pas seert ook een grens en de douane heeft dus hier een taak ten aan zien van belasting en belasting vrijdom voor ingevoerde goede ren. Op de W.F.-werf hebben wij nog een speciale taak die op een enigszins ander terrein ligt. Alles wat aan materialen uit het buitenland wordt ingevoerd en gebruikt wordt voor de in repa ratie zijnde schepen en de in aan bouw zijnde Nieuwbouworders, passeert - per dokument dan! - ons kantoor op de werf. Op deze wijze kan vrijdom van belasting worden gecontroleerd en verkregen. Natuurlijk is er al tijd controle op, dat de ingevoer de materialen inderdaad gebruikt worden voor het doel, waarvoor Accoord

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 22