VAKANTIEKALENDER PARTICULIER ENTREPOT VOOR ACCUN5VRUE GOEDEREN DOK EN WERF-MAATSCHAPPIJ WILTON-FUENOORD N.V. Wat nü de aardse groten ons ook zeggen, Het laat ons kond, vandaag. Zwijg nu maar man Wij willen ons nu rustig nederleggen Waar woordenstrijd ons niet bereiken kan. Ons wenkt een toren, die wij nooit nog zagen Een horizon, door ons nog nooit verkend. Een smalle iveg om ons er op te wagen Al weelde, tussen muren onbekend. Dan vallen één voor één kalenderbladen Als versgeplukte bloemen naast u neer Gaar ze zorgvuldig op mv vrije paden En lees de inhoud, tussen muren, weer. G. 21 NIEUWS zij in het buitenland zijn inge kocht. Die controle geschiedt op tweeër lei wijze: de visuele en de boek houdkundige controle. Bijvoor beeld: een as van een machine kan men met het oog waarnemen en controleren, maar met inge bouwde machinedelen of onzicht baar weggewerkte kabels kan dat niet. Daar kan de boekhouding ons tenslotte over inlichten. Dat er een speciaal douanekan toor op de W.F.-werf bestaat, heeft een bepaalde reden. Er gaat daar veel om. Service aan klan ten van de W.F.-werf eist van deze werf - vooral bij haast-kar- weien - een snelle afwikkeling van zaken. Heen en weer geloop en veel telefoneren wordt op deze manier vermeden. De sa menwerking met de afdelingen Expeditie en Magazijn is daar door doeltreffender." o Op onze vraag, of de benaming douane juist is, luidde het ant woord: Niet precies. De naam is kommiezen (met een K). Aan de grenzen doet men als hulp- en grenskommiezen dienst. Daarna volgt de rang van assistent- tot verificateur. Dit gaat vanzelfspre kend niet zonder studie en prak tijk. Ook onze zegsman heeft ja ren geleden als grenskommies dienst gedaan. Er werd toen ook gesmokkeld. Smokkelen is een zeer oud en gewild vak! Maar als men toen een smokkelaar greep kon het nog wel voorkomen dat zo'n man opgewekt zei: „Volgen de keer beter" Heden ten dage gaat het minder sportief. „In het binnenland gaat het na tuurlijk iets anders, ofschoon er op smokkelgebied aan boord van schepen nog wel eens wat valt te beleven. In Rotterdam bijvoor beeld is er een aparte douane recherchedienst, die geheel inge steld is op elk onderzoek op schepen. Een auto en allerlei werktuigen behoort tot de uitrusting. Steeds weer worden nieuwe smokkel methoden en -bergplaatsen op schepen ontdekt èn door de smokkelaars èn door de douane. Op een passagiersschip werden frauduleus ingevoerde goederen gevonden in de kolommen, waar op tafelbladen waren gemonteerd. Ja, alle twee de partijen raken nooit uitgestudeerd. Beide groe pen blijven actiefvoor en tegen smokkelen." En dit, lezer, is dan het verhaal over enkele ambtenaren, die dag in, dag uit op onze werf aan wezig zijn, maar van wie velen onzer weinig of niets afweten: de douane of beter gezegd, de kommiezen. Wij behoeven echter niet bang te zijn, dat de wilde tonelen, die soms aan onze grenzen voorko men, zich hier op onze werf zul len voordoen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 23