Installatie groepscommissies 25 ii „De groepscommissies zijn in het verleden tot stand gekomen, zonder dat zij als zodanig in een formele bijeenkomst werden geïnstalleerd". Aldus sprak de voorzitter van de O.R., ir. B. Wilton, in een samen komst, die op 15 september j.l. in het Clubgebouw werd gehouden en waar alle leden van de nieuw gevormde commissies aanwezig waren. Strikt genomen is dat ook niet nodig, zo vervolgde spreker, want een installatie staat nergens voorge schreven. Evenals voorheen, hebben ook thans de verkiezingen plaatsgevonden en inmiddels werden de gedelegeerden door de Directie aangewezen, waar mede de groepscommissies een feit zijn geworden. Toch is het zaak, dat wij aan dit gebeuren de nodige aandacht besteden, omdat we hier te maken hebben met iets dat van werkelijk groot belang is voor het gehele bedrijf. Immers, door deze groepscommissies is de mogelijkheid geschapen om binnen de afdeling overleg te plegen over zaken, die de bedrijfsleiding en de werknemers gezamenlijk aangaan. De jongste gebeurtenissen, die zich in de metaalin dustrie hebben voorgedaan en die ook ons bedrijf niet onberoerd laten, hebben weer eens duidelijk aange toond van hóe groot belang het is, dat bij ons de mogelijkheid tot een open gesprek steeds aanwezig is. Het stellen van problemen is op zichzelf niet zo moeilijk. Maar dan mag ook verwacht worden, dat men daarbij tevens de bereidheid opbrengt om deze problemen mede te helpen oplossen. En dan zal men ook de gelegenheid moeten hebben om de kwesties te bespreken en naar eventuele moeilijkheden of be zwaren te luisteren. Het grote belang van de groeps commissies is nu juist gelegen in het feit, dat in de vertrouwelijke sfeer van die commissies een gesprek tussen vertegenwoordigers van Directie en personeel mogelijk is. Uiteraard zullen niet alle problemen op deze wijze uit de wereld kunnen worden geholpen, maar wel kunnen middels dit onderling overleg onbeheerste uitingen van wrevel of misnoegen worden voorko men. En het zijn juist deze uitingen, die een mis kenning inhouden van de mogelijkheden tot geregeld overleg en daardoor niet slechts leiden tot prestige verlies van enkelingen maar ook tot prestigeverlies van ons allemaal. En dat gezamenlijk iets tot stand kan worden ge bracht, zo vervolgde de heer Wilton, blijkt wel uit het overleg, dat momenteel plaatsvindt tussen de leden van de Werkgroep W.F. 48/45 en vertegen woordigers uit de O.R. inzake de wijze waarop de werktijdverkorting bij ons bedrijf zal worden inge voerd. Aan het einde van zijn toespraak gekomen, instal leerde de heer Wilton de groepscommissies. Vervolgens gaf de heer A. van Dijk op verzoek van de heer Wilton een korte toelichting op hetgeen aan de komende werktijdverkorting voorafgaat. In overleg tussen vertegenwoordigers van de be drijfsleiding en de Ondernemingsraad wordt momen teel een advies samengesteld, dat zal handelen over: De indeling van de werkweek. De feitelijke tijden van dag- en nachtploeg. Een aantal maatregelen, noodzakelijk om te voor komen, dat tengevolge van de werktijdverkorting productieverliezen ontstaan. Enige algemene maatregelen en voorzieningen, die kunnen leiden tot een grotere uniformiteit van de in ons bedrijf al of niet officieel geldende rege lingen. De heer Van Dijk deelde verder mede, dat de vijf daagse werkweek alleen kan worden ingevoerd, in dien de voortgang van het scheepsreparatiewerk op zaterdag wordt verzekerd door een roulerende mini mum-personeelsbezetting op die dag. Het plan, dat in bespreking is, voorziet voor de zaterdag in een personeelssterkte voor die afdelingen, die bij het scheepsreparatiewerk betrokken zijn. De benodigde sterkte op zaterdag is aanzienlijk kleiner, dan de nor male sterkte voor deze afdelingen op maandag t/m vrijdag. De betrokken werknemers werken middels roulatie op één zaterdag van een bepaald aantal we ken, waar tegenover staat, dat zij dan op een maan dag vrij zullen zijn. Bij alle problemen, die zich voordoen zo vervolgt de heer Van Dijk is het duidelijk, dat er bepaalde argumenten vóór en tegen elke mogelijke oplossing zijn. Ondanks deze voor- en nadelen zal men uitein delijk toch moeten komen tot een oplossing en deze dan ook dienen te aanvaarden als een weloverwogen keuze. Tot slot voerde de heer Blommers het woord. Met nadruk wees spreker erop, dat er in het bedrijf wel veel wordt gesproken over de werktijdverkorting maar dat hierover nog niets is beslist. Er wordt mo menteel gewerkt aan een advies over deze aangele genheid, waarin zowel de voor- als de nadelen van de te nemen maatregelen zijn verwerkt. Dit advies zal worden overhandigd aan de directie. Vervolgens zal de directie dit advies bespreken in de O.R. en pas daarna zal de directie een beslissing nemen. Bepaalde maatregelen betoogde de heer Blom mers die moeten worden genomen, zullen een logisch gevolg zijn van de ontwikkelingen in het kader der invoering van de werktijdverkorting. Zo zal men in de nabije toekomst een begin moeten maken met maatregelen op organisatorisch terrein.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 27