De nieuwe telefooncentrale Het is echt geen oplichtingmaar 27 NIEUWS Aan het einde van augustus was een kijkje in de nieuw te bouwen telefooncentrale inderdaad al de moeite waard. Al vordert het nog wel enige tijd aleer de nieuwe installatie in gebruik zal worden genomen, toch is er al het een en ander te zien. De centrale wordt opgesteld in een ruimte van 10 bij 4 meter, dit is de automatenkamer. Verder zijn er nog een batterij ruimte waar de batterij wordt geplaatst voor de stroomvoorziening van de centrale en een verdelerruimte waar de kabels van het terrein binnenkomen met pl.m. 2000 draadjes welke met de centrale moeten worden verbonden. De apparatuur is van het fabrikaat Ericsson, een Zweedse fabriek van telefoonapparatuur; maar deze centrale werd vervaardigd door één van haar dochterondernemingen in Frankrijk. Het is de eerste centrale van deze soort die in Nederland wordt geplaatst. De apparatuur is van de modernste uitvoering, waarbij geen draaiende delen voorkomen en derhalve minder slij tage optreedt. Met de oude centrale was het zó, dat ieder gedraaid cijfer van een toestel een aparte verbinding deed ontstaan door middel van draaiende eenheden. Draaide men drie cijfers, dan vielen er dus achtereenvolgens drie bewegingen in de centrale waar te nemen. Bij de nieuwe centrale is het anders. Draait men een tele foonnummer bv. van 4 cijfers - de nieuwe centrale gaat met 4 cijfers werken - dan wordt het gedraaide cijfer elec- trisch genoteerd op een register dat de verbinding na het draaien van het laatste cijfer direct tot stand brengt. In eerste aanleg wordt de centrale geschikt gemaakt voor 800 toestellen; de capaciteit kan later worden uitgebreid tot 1200 toestellen. De constructie van deze nieuwe centrale is een voor de leek onontwarbare verzameling van draadfiguren in kleuren. Een andere nieuwigheid is, dat men straks één toestel gaat gebruiken, zowel voor alle gesprekken op de werf als voor de stadsgesprekken. Terwijl dus aan de buitenkant de bouwvakarbeiders nog druk aan het werk zijn is men binnen al bezig om onze oude, overbelaste telefooncentrale te vervangen door een moderne installatie. Eén onzer werknemers zou zo dolgraag een boot voor zichzelf willen bezitten. Zoals bekend is, worden (op vele manierenonze werknemers geholpen bij het voordelig ver krijgen van gebruikte materialen en bepaalde goederen voor eigen gebruik. De bevoegde instantie is in principe altijd bereid lot hel pen. Ook in dit geval. De bedoelde werk nemer kreeg voor een zacht prijsje zijn boot, waarbij vanzelfsprekend werd aange nomen, dat hij er zelj gebruik van zou gaan maken. 1Vat gebeurde er echter? Waarschijnlijk nog dezelfde dag werd deze boot doorverkocht aan een ander voor bijna 2 maal de koopprijs. En nog wel zonder de luchtkisten, die onze werknemer er inmid dels had uitgesloopt. Ook deze kisten zijn op zichzelf een behoorlijke prijs waard. Is dit nu oplichting? Vast niet, is het ant woordHoe men het dan moet noemen mogen onze goedwillende lezers zelf uit maken. o De betrokken instantie deelt ons naar aan leiding van bovengenoemd geval mededat zo'n handelwijze kribbige gedachten doet ontstaan en dal goedwillende werknemers er door gedupeerd zouden kunnen worden. Een ernstige waarschuwing is hier dus wel op haar plaats. Oud-materiaal, morsverf e.d. worden uilsluitend en alleen aan onze werk nemers en oud-werknemers, die onderstand genietengeleverd om hun persoonlijk een dienst te bewijzen. De prijzen wijzen dit wel zeer duidelijk uit. Men pleegt - volgens de letter van de wet - geen oplichting als men, voor zichzelf be stemde en soms waardevolle goederen of materialen, langs bovengenoemde weg goed koop verkregen, met grove of minder grove) winst aan derden gaat doorverko pen. Volgens de ongeschreven wetten van eer en fatsoen valt er echter op zo'n handel wijze nog wel het een en ander aan te mer ken. Binnen en buiten wordt gewerkt

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 29