33 NIEUWS De hoofdtooi ran een hofdame" op zich zelf was een meesterwerkje en kon wedijveren met het beste wat heden op goudsmederij-gebied ver vaardigd wordt. De koningin was niet alleen. Twee hofdames zaten op haar hurken bij de baar. Eén aan het hoofd- en één aan het voeteneinde. Zij zaten daar, gereed om hun vorstin te dienen. Evenals in het eerste vertrek waren ook hier allerlei of fergaven rondgestrooid, gaven van onvergelijkbare schoonheid en waarde. Verdere opgravingen brachten aan het licht, dat het me- debegraven van talrijke ondergeschikten een algemeen ge bruik was tijdens de koningsdynastieën in Ur. Het merk waardige is evenwel, dat niets er op wijst, dat de slachtoffers geleden hebben. Iedereen scheen vrijwillig de koningin in de dood gevolgd te zijn. Wensten zij allen hun meesteres verder te dienen in het rijk, waar de doden heen gingen? Naast elk lijk vond men een kleine schaal. Geleerden veronderstellen, dat er in die schaal een verdovingsmiddel gezeten heeft, misschien wel zo sterk, dat het de dood tot gevolg had. Geweld is er niet gepleegd; de dood moet allen in slapende toestand aangetroffen hebben. Men weet niet en zal wel nooit te weten komen of de slacht offers dood of slechts bewusteloos waren, toen het graf gesloten werd. Tonnen aarde werden op de gewelven ge worpen en vastgestampt. Niets verraadde, wat daar diep, heel diep in de grond plaats gevonden had. Als jullie de voorwerpen willen zien, die uit het graf van koningin Shub-ad kwamen, dan zou je naar het Britse Museum in Londen moeten gaan, het Bagdad-museum of het Pennsylvanië-museum. Is die reis wat te ver? Wel, dan kun je goede kopieën van de gevonden schatten in diverse musea dichter bij huis vinden. schoven. Een grote opening in de vloer was er onder ver borgen Door die opening kwam men in een ander ge welf; hier trof men ook talrijke lijken van mensen en dieren aan. Kostbaarheden waren er echter niet te vinden. Dit nieuw ontdekte graf was het graf van koning A-ba- gir, de echtgenoot van koningin Shub-ad. Hoogstwaar schijnlijk hebben de gravers van koningin Shub-ad's graf niet de verleiding kunnen weerstaan het graf van koning A-ba-gir te plunderen, toen ze juist boven zijn grafkamer aan het werk waren. Om hun misdaad te ver doezelen, hadden de grafschenders de grote kist op het gat gezet. Met dat al was het lijk van de koningin nog steeds niet gevonden. Ha, daar was nog een gangWaarheen zou die leiden? Moeizaam baande men zich een weg door de ge deeltelijk met aarde gevulde gang en kwam zo in een an der grafgewelf. Hier lag koningin Shub-ad op een baar. Zij was helemaal bedekt met paarlen en edelgesteente. Haar hoofdtooi leek op die van de hofdames, maar was nog kostbaarder. Om meer plaats voor de diverse versier selen te hebben, droeg de koningin een reusachtige grote pruikTalrijke gouden kettingen en schitterende oorrin gen trokken al dadelijk de aandacht, evenals de enorme gouden kam en de fijne gouden bloemen, beuken- en wil genblaadjes, die de pruik tooiden. Voor onze smaak was het wel een beetje te veel van het goede, maar elk sieraad Gouden dolk Misschien willen jullie graag nog meer weten over de steden, die ten Zuiden van Bagdad lagen in de tijd van koningin Shub-ad. Ga dan met een spa op je schouder naar Mesopotamië. In de onmetelijke woestijn daar zal je talrijke heuvels, teil genaamd, zien. Deze heuvels ver tellen, dat dode steden op deze plaatsen sinds eeuwen onder het zand bedolven liggen. Gouden bekers

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 35