40 mm geschut NIEUWS 6 BOFORS De aard van ons bedrijf brengt met zich mede, dat wij allen dagelijks in contact komen met sche pen of machines voor deze schepen en zeer weinigen beseffen, dat Wilton-Fijenoord ook nog andere producten maakt. De laatste tijd zien wij echter geregeld militaire vrachtauto's op ons ter rein en daarachter vaak een vreemd gevormd voer tuig, waaraan iedereen kan zien, dat het een kanon is. Het lijkt ons dan ook het juiste moment om een tipje op te lichten van de sluier van geheimzin nigheid, die normaal hangt over onze afdeling Bewapening. Natuurlijk betreurt ieder weldenkend mens, dat er strijdkrachten bestaan, dat er wapens gemaakt moe ten worden en dus ook, dat wij een afdeling Bewa pening moeten hebben. Wij allen verlangen naar een wereld zonder vrees, doch als wij de krant openslaan of de radio aanzetten, weten wij maar al te goed, dat wij nog niet zover zijn. Over dit onderwerp zouden wij vele dikke boeken kunnen volschrijven, zonder de oplossing iets nader te brengen. Wij zullen ons dan ook maar voor dit moment tot de werkelijkheid bepalen en eens bekijken wat Wflton-Fijenoord daar onder die sluier uitvoert en wat het belang daarvan is voor ons bedrijf. Voor een goed begrip is het nodig eerst zeer in het kort iets over de historie te vertellen van ons contact met de Koninklijke Marine en A. B. Bofors in Zweden, de constructeur van het geschut. Tussen de Koninklijke Marine en ons bedrijf bestaat een zeer oude relatie. Vóór de fusie bouwde de werf Fijenoord meer dan 300 schepen, waarvan meer dan 100 stuks voor de Koninklijke Marine. Als wij daarbij nog bedenken, dat Marine schepen veel gecompliceerder zijn dan koopvaardij schepen, is het duidelijk, dat de Marine onze groot ste klant was. In 1931 begonnen wij met de fabricage van ge schut voor de Koninklijke Marine in licentie van A. B. Bofors. Hoewel dit, zoals ieder nieuw werk, zijn problemen met zich medebracht, had deze fabricage voor alle betrokkenen een aantal in het oogspringende voordelen. Een land moet evenals een goed huisvader zorgen dat de uitgaven niet groter worden dan de inkom sten, d.w.z. dat de invoer niet groter wordt dan de uitvoer. Alles wat in het land zelf gemaakt kan worden, behoeft niet ingevoerd te worden en men bespaart aldus deviezen. Bovendien herinneren wij ons maar al te goed hoe welkom in de crisisjaren, waarvan 1931 er één was, iedere opdracht was. Enkele voordelen voor de Marine zijn, dat een betere samenwerking mogelijk is met Nederlandse fabrikanten dan met buitenlandse, al was het al leen maar omdat klant en fabrikant dichter bij elkaar wonen en elkanders taal spreken. Verder is het natuurlijk zeer belangrijk, dat de fabrikant in Nederland beter dan ieder ander kan zorgen voor onderhoud en reparaties van de door hem zelfgemaakte producten. Op het belang van deze productie voor Wilton-Fijenoord komen wij later terug. Vóór wij de technische aspecten van deze produc- tie gaan bespreken, volgt hier eerst nog een enkel woord over A.B. Bofors in Zweden. Vergeleken met Bofors is Wilton-Fijenoord een jong bedrijf. In 1646 gaf n.l. de Koning van Zwe den toestemming om in Karlskoga een smederij op te richten, waaruit later dit concern zou groeien. In 1883 begon Bofors met de productie van ka nonnen en in 1931 ontstond het bovengenoemde nauwere contact met de Nederlandse Marine en Wilton-Fijenoord. Ook voor Bofors was dit contact zeer belangrijk. De Nederlandse Marine kwam met nieuwe ideeën en hoge eisen en stimuleerde daarmede tevens in belangrijke mate de ontwikke ling van modern geschut. Uit deze samenwerking groeiden uitmuntende ontwerpen en het sprekend ste voorbeeld daarvan is de Bofors 40 mm mitrail leur, zonder enige twijfel het beste automatische kanon uit Wereldoorlog II. Dit kanon maakte de naam Bofors tot een begrip. Aan het eind van de oorlog was er geen geallieerd koopvaardijschip, of er stond minstens één „Bofors" op, al was dit dan gemaakt in de Verenigde Staten of in Engeland. De techniek schreed echter voort. Straalvliegtuigen deden hun intrede en nieuwe eisen moesten wor den gesteld om ook in de toekomst bescherming te kunnen blijven bieden en wederom was het de Nederlandse Marine, die het spits afbeet en de eerste belangrijke opdracht bij Bofors plaatste voor de nieuwe 40 mm. In 1952 werden de eerste stuk ken geleverd voor Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Wederom bleek dit nieuwe wapen veel machtiger

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 8