W.F. jaarverslagen bekroond 9 (g|) NIEUWS Maar ook de andere bescheiden hebben zijn volle aandacht. Vanuit zijn kantoortje (wat een prachtig uitzicht op de werf!) kan hij met behulp van een dub bel kaartsysteem in een mini mum van tijd nagaan in welke zaal, in welk rek en onder welk nummer een of ander papier is te vinden. Alles, wat ter inzage wordt opgevraagd, staat aangete kend en ook deze notities wor den zorgvuldig bewaard. „En natuurlijk moet zo'n af- gifte-bon getekend worden door diegene aan wie archiefstukken worden afgegeven. Van sommige bescheiden zijn er hier honderd duizenden aanwezig. Het is dus zonder meer duidelijk, dat zo'n collectie goed moet zijn opgebor gen om op elk gewenst ogen blik daaruit een bepaald stuk te kunnen opzoeken. Met de nodige accuratesse en interesse lukt dit, hoewel de verhuizing van de ene bunker naar de andere wel hoofdbrekens heeft gekost. Die periode is nu achter de rug. Hier en daar nog wat bijschaven, veranderen en verbeteren, maar dat gaat over kleinigheden. Ik kan nu jaren vooruit wat de ruimte betreft. Het opruimen van archiefstukken is een zaak die door afdelings chefs wordt beslist. Deze weten het beste wat t.z.t. kan verdwij nen. Men kan ook niet alles ten eeuwige dage bewaren en dat is voor sommige papieren ook be slist niet nodig. Er zijn zelfs stuk ken die hier slechts 5 jaar wor den bewaard. Nu het weer een echt archief is geworden, valt het mij op, dat er steeds meer wordt afgegeven om op te bergen. En wat het werk zelf betreft, ook al wordt dat uitgebreider, het gaat steeds gemakkelijker," aldus de heer Van Varik. Er is in de loop van de jaren door vele bedrijven steeds meer aandacht besteed aan de uiterlijke vormgeving van het jaarverslag. Niemand twijfelt er echter aan dat voor belanghebbenden de feitelijke inhoud (kortweg de cijfers) belangrijker is dan het uiterlijk. Toch ziet men in het dagelijks leven talloze voorbeelden waarin en terecht uiter lijke bijkomstigheden een grote rol spelen. Overdreven? Neen, een „kunstzinnige verpakking" kan bij een ver antwoorde inhoud nóg meer bevrediging schenken en zo mogen wij deze uiterlijkheden blijven beschouwen als onontbeerlijke hulpmiddelen om een hogerliggend doel te bereiken. Hoe is het nu gegaan met jaarverslagen van vele grote en kleinere be drijven? Archieven kunnen ons daarover duidelijk inlichten. De in het verleden keurig bijeengepakte verzameling bladen, aan één stuk door volgeschreven met mooie cijfers, zijn in de loop der jaren via drukker, fotograaf, tekenaar, ontwerper en papierhandelaar uitgegroeid tot ware „kunstwerken". Deze ontwikkelingsgang ligt geheel in de lijn van moderne vormgevingsbegrippen. Ook hier geldt de onontkoombare wet: Ga met uw tijd mee! Welnu, ook W.F. is met „haar tijd meegegaan" t.a.v. de uiterlijke ver zorging van de jaarverslagen van het bedrijf. En met succes, want de verslagen over de jaren 1957 en 1958 zijn bekroond geworden. Sedert enkele jaren houdt de Federatie van Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf zich bezig met de vraag wat typografisch ge zien nu wel het best verzorgde verslag is onder de honderden, die jaar lijks verschijnen. In het desbetreffende verslag van haar werkzaamheden schrijft de jury, die de ingezonden verslagen heeft beoordeeld, over het W.F.-jaarverslag van 1957 o.m.: „De jury was eenstemmig in haar lof voor dit prachtige jaarverslag. Alle onderdelen ervan zijn met zorg behandeld en getuigen van een fijn gevoel voor kleur en verhoudingen, zowel als van een goed inzicht in de functie van een tekst als deze. De foto's zijn prachtig en hoe knap deze ontwerper met een groot aan tal foto's een grote, boeiende lay-out weet te maken, wordt eens te meer aangetoond. De druktechnische uitvoering doet aan de kwaliteiten van dit ontwerp elk recht wedervaren. Al met al een sublieme representatie, een groot bedrijf geheel waardig." Over het bekroonde verslag van 1958 staat o.m. te lezen: „Opnieuw stond dit verslag bovenaan in de waardering van de jury. De technische uitvoering van dit mooie jaarverslag is - als de vorige maal voortreffelijk." Uit de meer dan 200 inzendingen (over 2 jaar) zijn beide W.F.-jaarver- slagen dus goed uit de bus gekomen. Dit wordt nog beter onderstreept als men in het oordeel van bovenbedoelde jury de navolgende clausule leest: „Helaas moest de jury constateren, dat grote bedrijven die niet slechts in Nederland, maar in de gehele wereld een vooraanstaande plaats in nemen, kosten noch moeiten spaarden en desondanks of juist daar door? tot in esthetisch opzicht bedroevende resultaten kwamen." Op de voorpagina zijn gedeeltelijk afgebeeld de beide betrokken jaar verslagen en één der bronzen beeldjes, die als prijs zijn uitgereikt. De drukkerij Meijer N.V. te Wormerveer wordt met dit door haar behaalde typografische succes gelukgewenst.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 11