11 NIEUWS de Veiligheidswet, vooral omtrent de aansprake lijkheid t.a.v. ongevallen. Voorlichting zou vol gens de heer Blommers een taak kunnen zijn. Bij het toezichthoudend personeel liggen de zaken anders. Deze groep wordt vaak zó in beslag ge nomen door andere zaken, dat ze in feite schrik ken als men hen op een onveilige situatie wijst. Meestal volgt dan ook verwijzing naar een hogere instantie, omdat men in deze groepen vindt, dat men niet voldoende beslissingsrecht heeft. Bij chefs liggen de zaken weer op een ander vlak. In vele gevallen wordt bij gesignaleerde onveilig heid direct ingegrepen, maar hier bevestigen de uitzonderingen de regel. Soms is er nog de moei lijkheid, dat men gebonden is aan een bepaald budget. De rangorde volgende komen wij tenslotte bij de directie. Volgens de Veiligheidswet kan een directie aansprakelijk worden gesteld t.a.v. on gevallen in het bedrijf. Natuurlijk draagt de di rectie de verantwoordelijkheid t.a.v. deze zaken in rangorde naar beneden over. Dit zou kunnen in houden, dat ten slotte de werknemer zelf aanspra kelijk kan worden gesteld. Dit zou volgens ons een bredere bekendheid moeten verkrijgen. Ge beurt er een ongeval, dan is men geneigd de aan sprakelijkheid weer in rangorde naar boven te verschuiven. Resumerende komt spreker tot de conclusie, dat iedereen moet meewerken om on gevallen te voorkomen. Loopt men langs een on veilige situatie, zonder er iets aan te doen, dan moeten wij in feite ons zelf aansprakelijk achten voor eventuele ongevallen die er uit kunnen voort vloeien. Over de positie van de Veiligheidsinspecteur zegt spreker dat de werknemers de moeilijke positie van deze figuur in het gehele bedrijfsbestel besef fen. Graag zag men hem meer bevoegd tot onmid dellijk ingrijpen. Men vindt in werknemerskrin gen dat t.a.v. het veiligheidswerk wat te veel bu reaucratie wordt betracht. Uit deze inleiding vloeien veel vragen en een lange discussie voort. Men vraagt uit de vergadering: de houding van de vakbonden t.a.v. het veiligheids- werk; het omzetten van latent aanwezige belang stelling in actieve medewerking bij arbeiders en toezichthoudend personeel; het doorvoeren van aansprakelijkheid naar beneden en/of naar boven; aansprakelijkheid volgens de wet; plaats en be voegdheid van de bedrijfsveiligheidsinspecteur. De heer Boomert stelt, dat niet alleen uit zuiver economische overwegingen het veiligheidswerk moet worden gepropageerd. Het gaat ook om het voorkomen van menselijk leed. In de ontzaglijk snelle ontwikkeling op technisch gebied zou er nog meer voorlichting moeten komen over de gevaren, die de mens in en door zijn arbeid bedreigen. Voorlichting is er al door veiligheidswet en vele voorschriften. En toch blijven er ongevallen be staan. Moeten er dan nog meer voorschriften ko- „Topfiguur" bij W.F. men Men constateert telkens weer tekortkomin gen, die niet door wetten of voorschriften worden uitgeschakeld. Bij het ontleden van een ongeval dat heeft plaatsgevonden, stuit men soms op ach tergronden, die ons bewust doen worden, dat met al onze wetenschap en kennis de mens niet feilloos is. Toch zal men de werknemers er van moeten over tuigen, dat de veiligheidsvoorschriften er niet zijn alleen ten voordele van de directie, maar omwille van onszelf en ons gezin. Ondanks dat wij in de strijd tegen de onveiligheid steeds weer geconfronteerd worden met hinder palen, welke niet konden worden voorzien, zal het ons niet weerhouden om op de goede weg voort te gaan, omdat wij weten dat het gaat om de mens en zijn geluk. Inleider is er van overtuigd dat met zijn toespraak niet alle problemen van onveiligheid en onveilig werken zijn opgelost. Er blijven nog vragen genoeg over. Dit bleek ook wel uit de discussie die op boven staande inleiding volgde. In hoofdzaak wilde men iets meer weten over de achtergronden bij een ongeval. Na deze toespraken en discussies ging de verga dering tot het huishoudelijke gedeelte over.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 13