Op bezoek bij aanstaande koop NIEUWS 18 Nederlander Zorg, dat je er bij komt V rijetijdsbesteding Aan de MaaskadePrinsenhoofd te Rotterdam ligt een bijzonder schip. Het is de „Nederlander", een matrozenopleidingsschip voor de Grote en Kleine Handelsvaart. Tijdens een bezoek aan boord heeft de Comman deur, de heer J. E. Kalkman, uitgebreid onze nieuwsgierigheid bevredigd. Deze, nog vrij jonge, commandeur heeft zelf op de „Zeven Zeeën" rond gezworven. Ongeveer een jaar geleden verwisselde hij zijn le stuurmansbaan voor het „Kapiteinschap" aan boord van dit opleidingsschip. Hij weet wat er te koop is aan b.oord van koopvaardijschepen en voelt zich dus volkomen op zijn plaats. Men kan niet zó maar even de valreep passeren om een bezoek te brengen. Een kordate leerling vraagt beleefd doch beslist naar het doel, maar als alles in orde is, staat de deur van de comman deurshut wijd open. Nog maar nauwelijks is het gesprek begonnen of er klinken 3 slagen op de scheepsbel. „Ja", zegt de heer Kalkman, „het gaat hier nog altijd volgens de oude en bekende scheepsregels. Dit is 3 glazen, oftewel half twee. Daarvoor zorgt de wacht aan dek. Op het ogenblik zijn er 52 leer lingen aan boord. Toch schijnt het nog niet overal in ons land genoegzaam bekend te zijn, dat ook hier een opleiding tot koopvaardijmatroos bestaat voor jongens van 14 en 15 jaar die gewoon lager onderwijs hebben gehad en geheel gezond zijn. Op onze vraag of deze en vorige jongens nu alle maal bij de koopvaardij terecht komen, is het ant woord: „Niet allemaal. In de eerste opleidings- maand valt er wel eens een af. Heimwee naar huis, niet goed mee kunnen of ongeschiktheid op andere gronden zijn dan de oorzaken, dat er enkelen af vallen. Dit getal is echter zeer klein. Maar ook de blijvers worden niet allemaal matrozen, althans dat blijven zij niet. Hier in dit stamboek, dat de na men van alle leerlingen sinds 1890 bevat, staan vele bijzonderheden aangetekend. Er zijn er zelfs twee geweest, die het tot gezagvoerder hebben ge bracht. En dat is een bijzondere prestatie. Voor hen, die werkelijk vooruit willen in dit vak, zijn er heus nog wel kansen. In de loop der jaren zijn hier pl.m. 2300 jongens opgeleid. In juli van dit jaar hebben 30 afgestudeerden het school diploma behaald en 27 ervan ontvingen het sloep- gastendiploma.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 20