NIEUWS 26 ren voor een tochtje over de golf. Santa Lucia is feitelijk slechts een der weinige stukjes van het oude Napels, zoals het in de wereld beroemd geworden is. Reeds Goethe schreef er vrien delijke dingen over, zowaar ook over de Napolitanen zelf, ten- aanzien waarvan lang niet iedere toerist het met hem eens zal zijn. Een toerist komt evenwel ge woonlijk niet met het meest sympathieke deel van de bevol king in aanraking. Bewonderens waardig blijft in de Napolitanen hun natuurlijke opgewektheid en levenslust, die hen zelfs in hun grootste armoede niet verlaat. De Napolitanen zijn geen door het harde leven verharde men sen. Dat ze het met de eerlijk heid niet zo nauw nemen, is in belangrijke mate het gevolg van hun armoede. Zij beweren, dat eerlijkheid een weeldeverschijn- sel is. Wie het goed heeft, be hoeft niet te stelen Het is natuurlijk waar, dat het zachte klimaat en de heerlijke zon de ellende minder zwaar doen drukken en hun behoeften heel wat minder zijn dan die van een Noord-Europeaan en zelfs van een Noord-Italiaan. Hun optimisme is onverstoor baar. Zonder dit aangeboren op timisme zou Napels vermoedelijk de ene revolutie na de andere beleven. Het is overigens ge noegzaam bekend, dat talloze Napolitanen, vooral in de vorige eeuw, geëmigreerd zijn, vooral naar Noord- en Zuid-Amerika, maar ook naar de landen van Noord-Afrika, waar b.v. de stad Tunis behalve duizenden Sicili- anen even zovele Napolitanen herbergt, die thans inmiddels gedwongen worden naar Italië terug te keren. Ze mogen slechts in Tunesië blijven wanneer ze de Italiaanse nationaliteit prijs geven en bovendien nog Mo hammedaan worden. Aldus wordt het toch al overbevolkte Napels gedwongen, steeds weer nieuwe inwoners op te nemen, hetgeen voor het stadsbestuur een groot probleem vormt. Men ziet, het is lang niet alles goud wat er blinkt in Napels en de zonneschijn verbergt er veel, vooral voor de buitenstaander, die geen gelegenheid heeft de er heersende toestanden nader te bestuderen. Toch wordt er veel gedaan om de levensstandaard te verbeteren en zowel de sociale als de hygiënische situatie op een hoger peil te brengen. De onbe zorgdheid, zelfs zorgeloosheid der Napolitanen en een niet te miskennen indolentie vormen hier evenwel grote hinderpalen. Napels is intussen nog steeds een prachtige stad. Het moet dit reeds in de verre Oudheid zijn geweest, toen de Grieken het stichtten en het Neapolis noem den, de nieuwe stad. Als Neapo lis was het eeuwen achtereen een der grote centra van Magna Griekenland, ofwel Magna Gre- cia, een rijke kolonie, door de Grieken langs de kust van het Italiaanse schiereiland gesticht, waartoe ook Sicilië en een groot gedeelte van Zuid-Italië behoorden. Er is van die Griekse Oudheid nauwelijks iets overgebleven en Napels kan ook lang niet in die mate als Rome en andere Itali aanse steden groots gaan op im posante overblijfselen uit de Ro meinse Oudheid, afgezien dan van de buitengewoon interessan te ruïnensteden Pompeji en Her- culaneum, die we reeds aanstip ten. Maar zijn omgeving ver goedt aan natuurschoon voor velen bijna alles. Wie aan Napels denkt, hoort namen als Capri, Sorrento, Posilippo (het stadje van het grote feest der Napoli- taanse liedjes, dat van Piedigrot- ta) enz. Over enkele jaren zal de auto baan, welke dwars door Italië moet lopen, de Strada del Sole, de Zonneweg, van Milaan tot Napels en liefst nog daar ver voorbij lopen. Dan zal Napoli veel dichter bij Midden-Europa liggen dan tot nu toe en zal het aantal Nederlanders, dat elk jaar Italië bezoekt, een steeds groter contingent toeristen opleveren, die Napels op hun programma zullen zetten. Dit geldt natuur lijk ook voor de toeristen van andere naties. Wat dit betreft, wacht Napels nog een goede toekomst. En schepen als de „Caltex Naples" zullen eventu eel de olie en de benzine aan voeren voor de duizenden auto's en bussen, die in Napels en om geving zullen moeten tanken. Ten slotte, zo men wil, een stukje geschiedenis. Napels dankt zijn naam welis waar aan Neapolis, maar dit houdt in dat het zo genoemd werd, omdat zich in de naaste omgeving reeds een vesting be vond. Dat was Parthenope, wel ke naam nog voortleeft en voorts was er Palaeopolis. De grote stroom van kolonisten of land verhuizers uit het oude Grieken land maakte de stichting van een nieuwe stad, Neapolis, noodzake lijk en de drie vestigingen ver smolten in de loop van de tijd tot één geheel. De stichting van Parthenope wordt op ongeveer het jaar 800 vóór Christus ge steld. Er is nog lang nadat Napels in het Romeinse rijk op genomen werd, Grieks gespro ken. De Romeinse keizers ver bleven graag in de prachtige stad. Men ontmoet er zelfs de fijnproever Lucullus, die er een villa bezat. Virgilius heeft er de laatste hand gelegd aan zijn mooiste gedichten. Na Rome heeft Byzantium over Napels geheerst. Vervolgens kreeg het Noormannenvorsten, vervolgens kwamen er de Duitse Hohenstaufen. Daarna werden de stad en haar omgeving lange tijd door de Spanjaarden geregeerd. Er zetelden toen Spaanse vice- koningen. In de achttiende eeuw kreeg het weer Habsburgse en vervolgens Bourbonse heersers. Napoleon maakte zijn maar schalk Murat koning van Na pels. Hierna kwamen de Bour bons weer terug, wier regering een ware opeenvolging van op standen beleefde, tot de befaam de Garibaldi de stad veroverde en bij het koninkrijk Italië deed inlijven, dat nu een republiek is.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 28