OFFICIËLE MEDEDELINGEN 12 november - klaproosdag I960 INHOUD Officiële mededelingen omslag pag. 2 12 november Klaproosdag I960 omslag pag. 2 Gestadige voortgang bij havenobject pag. 1 Uit de oude doos (15) m.t.s. Caltex Nederland Bouwnummer 660 pag. 5 Mag ik uit het jaar 1909 van u meenemen pag. 8 W.F.-jaarverslagen bekroond pag. 9 En altijd: De Veiligheidpag. 10 Op de sloop van een schip (gedicht) pag. 10 63 diploma's uitgereiktpag. 12 Plezier na het werk (2)pag. 15 Willy Wilton-Fondspag. 15 Veiligheidscompetitie-beker in andere handenpag. 16 Vereniging „Contact"pag. 17 Op bezoek bij aanstaande Koopvaardij matrozen pag. 18 Diploma's uitgereiktpag. 20 Actief of passiefpag. 21 S.T.S. „Videna"pag. 21 In memoriampag. 22 Tarief commissiepag. 22 Personaliapag. 22 Rectificatiepag. 22 Verkeerstips van de A.N.W.B. pag. 22 Onze vakantiegenoegenspag. 23 Excursies in september en oktober pag. 23 Gratis oesters en mosselen pag. 24 De stad Napelspag. 25 De Kinderboot Boekenpuzzelpag. 27 De laatste tovenaar en de eerste boeken pag. 28 Vereniging W.F. Afdeling Fotografiepag. 31 Afdeling O. en Apag. 31 Afdeling Schakenpag. 31 Afdeling zwemmenpag. 32 Dankbetuigingenpag. 32 Jubilarissen van de maand omslag pag. 3 REDACTIE-COMMISSIE: voorzitter: C. Keyzer I L. Giphart leden: J. Koppe B. Blommers Redactie-adres: Afdeling Sociale Zaken KOPIE VOLGEND NUMMER: De kopie voor het novembernummer dient vóór 10 november in het bezit van de redactie-commissie te zijn. FOTO VAN DE MAAND (Zie artikel op pag. 9) Door het overlijden van de heer ir. A. J. Goedkoop is de directe leiding van het Laboratorium en de af deling Fotografie weggevallen. In de periode totdat een nieuwe leider voor het La boratorium is gevonden zal nu de volgende regeling gelden: 1. De dagelijkse leiding van het Laboratorium en van de afdeling Fotografie wordt, zoals reeds ge bruikelijk, door de heer H. v. d. Vorm waarge nomen. 2. De algemene leiding van deze beide afdelingen wordt voorlopig door de heer ir. A. Meijer waar genomen. DE DIRECTIE „Moeder, nu is het zover De matte herfstzon penseelt lange schaduwen achter de berken, die het kerfhof aan drie zijden omringen en de wind ritselt zacht door de laatste bladeren van de strui ken tussen de graven. De zerken banen zich aaneen, vak na vak. blok na blok, rij na rij, koude stenen in het licht van de late dag. Op elk grafteken staat een naam, een leeftijd, een num mer en een datum. Er zijn moeilijke namen die je bijna niet kunt uitspreken. Je leest leeftijden van jongens wier leven eindigde toen het eigenlijk nog maar juist was be gonnen. Zo rusten zij in onze bodem, zij die van verre kwa men om ons te bevrijden, tot de kogel hen vond en zij voor eeuwig werden gedemobiliseerd. Zo wachten zij, tot op de jongste dag de trompetten van Gods reveille hen zullen wekken „Kijk, hier is zijn graf". We staan voor een zerk, gelijk aan de andere. We lezen een naam die ons evenveel zegt als de namen op de honderden andere zerken. We zien zijn leeftijd, 20 jaar en de dag waarop hij sneuvelde, in september 1944. „Ginds vonden ze hem, daar achter die berken. Hij lag voorover en zijn hoofd was neergevallen op een stuk papier. Onder zijn koude hand lag een pot lood. Op het papier stonden vijf woorden, onduidelijker wordend naarmate hij verder had geschreven om te ein digen in een beverige haal, toen hij niet meer verder kon en de dood hem vond. „Moeder, nu is het zover Wat zou hij nog meer hebben willen schrijven, toen hij voelde, dat het zover was, dat het dodelijke schot de laat ste krachten van zijn jonge lichaam sloopten? Niemand zal 't ooit weten. Het is een plotseling afgebroken ge schiedenis, zoals er zovele levensverhalen zijn, die in het najaar van 1944 en de winter van 1945 abrupt ein digden op de slagvelden toen ons land werd bevrijd. Maar ergens in Engeland bewaart een moeder het briefje met zijn vijf laatste woorden als haar kostbaarste bezit, in de schrijfmap die hij haar kort voor zijn laatste ver trek gaf. Daarin heeft zij alle herinneringen aan hem. Soms bladert ze erin. Dan leest zij zijn brieven, vol plan nen voor „straks, als de oorlog voorbij is." Dan ziet ze de foto van zijn graf, haar kort na 1945 gezonden door het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Dan leest ze weer de brief die haar liefste wens opeens in vervulling deed gaan. Want wat had ze verlangd om eens te kunnen staan voor zijn graf tussen de berken op die Nederlandse begraafplaats. Telkens weer had ze die (vervolg op pag. 32)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 2