wuivend riet en langs de oevers een plant met een bladerloze stengel, driekantig, onderaan dik, boven eindigend in een fijn scherm van bloemen. En een visser vertelde: „Deze plant heet papyrus. Een deel van de stengel is eetbaar; ze is geschikt voor allerlei vlechtwerk. Ze wordt uitgevoerd naar Egypte. Daar maakt men van het papyrusmerg dunne bladen, die geschikt zijn om op te schrijven. Die bladen worden aan elkaar ge plakt en zo ontstaan enorme vellen, die worden opge rold. Overal in Egypte schrijft men erop met inkt en er wordt op getekend met penselen van uitgekauwde biezen. Andere volkeren uit deze oostelijke landen hebben de Egyptenaren nagevolgd. Ook de Grieken. Ze noemen de papyrusplant biblos en dat wordt ook de naam van het boek zelf." „Biblos," riep Vera. En onmiddellijk daarna: „Bijbel, Bibliotheek. En," vroeg ze verder, „doet de geleerde bij u precies als de Chinees: voor elk woord een nieu we, heel ingewikkelde figuur?" „Zo zijn ze wel begonnen, ze noemden hun tekens niet karakters, maar hiëroglyfen het waren in hoofdzaak afbeeldingen van de dingen, die met de woorden wer den bedoeld; later werden ze vereenvoudigd, toen schreef men het hiëratische schrift en nog eenvou diger, het demotische schrift." Het beeld werd vaag en weer flikkerde de spiegel. De kinderen zagen, dat de Babyloniërs en Assyriërs schreven op tabletten van gebakken klei: de griffel werd diep ingedrukt en er ontstonden tekens, die op draadnagels leken zo ontstond het spijkerschrift. Toen verscheen een beeld uit India en een uit Bali: er werd en wordt geschreven op palmbladeren; Grie ken en Romeinen gebruikten plankjes die met was waren ingewreven. En uit een hele serie voorstellingen uit de westelijke landen bleek, dat daar eeuwen lang geschreven werd op perkament: klankenschrift en noch karakters, noch hiëroglyfen. Al heel vroeg, nog voor de papyrus, werden dieren huiden als schrijfmateriaal gebruikt. In de loop der jaren werd deze huid al fijner bewerkt en vermoedelijk werd de algemene naam ervoor gevormd naar de stad Pergamon, die een belangrijke rol speelde bij het ver handelen van perkament. Een groot aantal hand schriften van deze soort is bewaard gebleven tot nu." Vera was nog niet tevreden. En ze vroeg aan de spiegel: „En het papier?" Een nieuw beeld verscheen: een papiermolen uit de achttiende eeuw met de eigenaar, een typische Zaan- kanter. En hij vertelde: „Papier wordt van lompen, hout of stro en ook nog van andere stoffen gemaakt. In Spanje verschenen de eerste papiermolens. Later kwamen er veel in Zaandam." Dat was het slot. En ik kan mij voorstellen, dat je de man met zijn wonderspiegel graag zou Ieren kennen. Wist ik zijn naam maar! Grieken en Romeinen gebruikten plankjes die met was waren ingewreven uit de westelijke landen bleek dat daar eeuwen lang geschreven werd op perkament is een Ernstig vermaan aan diegenen, die een boek houden wanneer ze het lenen In Spanje verschenen de eerste papiermolens

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 32