m. ts Caltex Nederland Uit de Oude doos (13) Bouwnummer 660 5 NIEUWS In de N.R.C. kon men een maand geleden de hiernaast afgedrukte mededeling lezen. Hoewel het een schip van vrij recente datum betreft, is het wel op zijn plaats in deze rubriek enige woorden aan dit tankschip te wijden. De „Nederland", zoals zij oorspronkelijk heette, was het enige schip van de in 1936 opgerichte Nederlandsche Pacific Tankvaart Maatschappij en een twaalfduizend tonner, zoals er in de voor-oorlogse periode dozijnen werden gebouwd. Zij was een goed en mooi schip. Zij was. méér. In de depressie van de dertiger jaren was zij voor ons bedrijf het dagelijks brood. Ouderen onder ons hebben tot de bouw van dit schip hun bijdrage geleverd op tekenkamer, uitslagvloer, in machine-fabriek, bouwdok of op andere wijze en zullen met enige weemoed de foto op de volgende blad zijde bestuderen. Romp en hoofdmotor werden door W. F.-handen gevormd en het was de „Nederland" aan te zien. Acht maanden na oplevering kwam zij naar de bouw werf terug voor garantiewerkzaamheden, waarna ze het Zuidelijk Halfrond opzocht en weinig van zich liet horen. Zij voer van de Amerikaanse haven Port Arthur op Zuid-Afrika en later van Bahrein op Australië en Nieuw- Zeeland. Gedurende de Tweede Wereldoorlog was zij een geluk kig schip. Het Zuidelijk Halfrond behoorde niet tot de gevaarlijk ste gebieden en zij kwam zonder kleerscheuren uit de oorlog te voorschijn. In 1946 zagen wij haar voor inspectie bij Wilton- Fijenoord terug, waarna, in verband met de in ons land toen nog heersende materiaalschaarste, uitgebreide ver nieuwingen aan ladingtanks, huidspanten en dekbepla- ting in de Verenigde Staten werden uitgevoerd. Met een kleine variatie mogen we zeggen „The Ship, she was a Lady". Na de langdurige afwezigheid zocht ze haar geboortehuis trouw op (behalve een slippertje naar Frankrijk, dat wij haar reeds lang hebben vergeven). Haar naam werd gewijzigd in „Caltex Nederland" toen vijf T-2 tankers bij Wilton-Fijenoord voor Caltex onder de Nederlandse vlag werden gebracht. In tegenstelling tot deze confectie-schepen was de „Ne derland" op maat gemaakt: een persoonlijkheid. Ze was in Nederland gebouwd, kreeg de naam van haar geboorteland en voerde trots de nationale vlag. Ze paste echter niet meer in deze moderne tijd en moest plaats maken voor grotere en meer moderne schepen. In het bouwdok, met de Baloeranop de achtergrond Werfoverzicht met de „Nederland" in het bouwdok Langs de ajhouwkade VERKOCHTE SCHEPEN Het Nederlandse motortankschip Caltex Ne derland (ex Nederland), 8.223 ton bruto, in 1937 bij de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam gebouwd, is door de N.V. Nederlandsche Paci fic Tankvaart Maatschappij in Den Haag voor sloop verkocht aan Frank Rijsdijk's Industr. Ondernemingen te Hendrik Ido Ambacht. Het schip is reeds aan de werf te H. I. A. aange komen. !_i

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 7