NIEUWBOUWDOK Reparafiekarwei in NIEUWS 8 Op 24 september is in het bouwdok de Duitse tanker „Stephanitor" (plm. 18.000 ton) ingedokt. Dit schip, gebouwd volgens het Bracket- less Isher Wood-systeem, wordt om gebouwd van tanker tot bulkcarrier. Daartoe moet het verschillende ver anderingen ondergaan. Zo worden bijvoorbeeld de middentanks ge schikt gemaakt voor het vervoer van gestorte lading. Hiervoor moeten zeven middendwarsschotten inclu sief verstijvingen verwijderd wor den. De bestaande zijtanks blijven echter dienstbaar voor vervoer van vloeibare lading. Na het uitnemen der middendwarsschotten wordt een dubbele bodem ingebouwd, ter wijl op het hoofddek 4 grote luik hoofden komen. De pompkamer midscheeps, vlak achter de brug, verandert van plaats en gaat naar de zijtanks S.B. Naast deze beknopte opsomming van de meest in het oog lopende veranderingen zijn er ook nog an dere wijzigingen, die verband hou den met de gedaanteverwisseling van de „Stephanitor". Het karwei wordt uitgevoerd wat betreft al het staalwerk door de afdeling Nieuwbouw, maar ook de Reparatieafdeling heeft een taak aan boord (o.m. bankwerkers en koperslager-fitters). Verder het coördinerende werk, zoals contacten met rederij en classificatiemaat schappij. Het is dus in verkleinde vorm de herhaling van de samen werking tussen deze twee afdelin gen, zoals die werd toegepast bij de verbouwingen van de „Willem Ruys" en de „Victoria". Er is dus voortdurend overleg tussen beide groepen. De afdeling Nieuwbouw kan bijvoorbeeld niet tot in bouwen van de dubbele bodem overgaan, als de Reparatieafdeling niet klaar is met het aanbrengen van nieuwe pijpleidingen in de bodem tanks. Bij alle door de Nieuwbouw te ver richten werkzaamheden (ook sectie- bouw wordt toegepast!) wordt ge bruik gemaakt van de volledige, be staande Nieuwbouworganisatie. Het aantal tonnen nieuw aan te bouwen staal bedraagt plm. 607 ton voor de ombouw. Op het moment, dat de heer M. C. Oranje al deze bizonderheden ver telde, bedroeg echter het bijgeko men reparatiewerk (ook Nieuw- bouwtaak) al plm. 225 ton. Dat er eveneens nauwe samenwerking be staat met de surveyors van de „Ger- manischer Lloyd" is zonder meer duidelijk. Vóórdat de „Stephanitor" werd in gedokt en dus nog te water lag, had men al grote delen van het dek met de verbanddelen losgebrand. Ook was ballast ingenomen om de juiste ligging op de kielblokken in het bouwdok te verzekeren. Door deze werkzaamheden konden veranderingen in het schip optre den, doorbuiging bijvoorbeeld. Om deze eventuele gedragingen van het schip te meten, stonden van voor tot achter op het schip zichten. Met be hulp daarvan kon één en ander nauwkeurig worden vastgesteld. Hoe heeft men nu in langsscheepse richting het verband in het schip weer hersteld? Vlak langs de nieuwe laadhoofden heeft men aan S.B. en B.B. een dub- belplaat van voor tot achter aan gebracht (2300 x 32 mm), vast geklonken aan het bestaande dek. Een tweede dubbel ing werd op het dek in de zij aangebracht (1310x 32 mm). De stuiken in deze platen zijn door lasnaden verbonden. Over de aan te brengen luiken, de afmetingen van de laadhoofden en de duur van het karwei, zei de heer Oranje nog het volgende: „De aan te brengen luiken patent Mac Gregor komen van buiten af, maar hier zal de afdeling Nieuwbouw hulp verlenen bij het plaatsen. De afmeting van het grootste laadhoofd is plm. 21 x 8l/2 meter en van het kleinste plm. 10 bij 8l/2 meter. Er wordt getracht omstreeks half december het schip uit te dokken." Op de foto ziet men duidelijk de grote laadhoofdopeningen in het dek vóór en achter de brug. Het karwei is -- voor wat de afdeling Nieuwbouw betreft een welkome aanvulling in deze tijd van vermin derde Nieuwbouwdrukte.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 12