Op de kleine proefstand in de Machinefabriek 13 (JJ|) NIEUWS jy[en is op het ogenblik in de Machinefabriek o.m. bezig met de bouw van een serie van 7 stuks „kleine" motoren, type M.A.N. G/V 30/45, waarvan de eerste op 28 oktober I960 de proefstand heeft bereikt. Van deze serie motoren zijn er 3 stuks bestemd voor het bij ons in aanbouw zijnde m.s. „Katendrecht". Zij worden als diesel- aggregaat met generator geleverd en dienen voor de elektriciteitsvoorziening van het schip. De vier andere motoren zijn bestemd voor voortstuwing van W.F. sleepboten. Omstreeks juni 1959 zijn voor bovengenoemde motoren de eerste tekeningen voor het voorbereidend werk ge komen. Na de noodzakelijke voorbereidende werkzaamheden kon reeds in november 1959 worden gestart met de onderdelenfabricage. Door goede samenwerking is het mogelijk geworden om in juli I960 de eigenlijke montage van de eerste machine ter hand te nemen. Vanzelfsprekend waren er, zoals bij elk nieuw object, wel eens onvoor ziene moeilijkheden op te lossen, maar op 28 oktober stond de eerste machine toch startklaar op de kleine proefstand. Toen de motor direct en zonder hapering startte, was wederom bewezen, dat vakbekwaamheid, ook bij nieuwe, voor de eerste maal gebouwde produkten, zegeviert en zij, die op de een of andere manier bij dit object betrokken zijn geweest, waren uitermate tevreden over het resultaat. Na de eerste start heeft deze motor rustig de voorgeschreven rondjes gedraaid. Geleidelijk worden toerental en ver mogen opgevoerd, tot het maximum is bereikt. Tijdens de voorgeschreven beproevingen worden metingen uit gevoerd, waarbij ingewikkelde meetapparaten te pas komen. Regelmatig neemt men diagrammen en brandstof metingen. De machine wordt zodanig afgesteld dat een zo hoog mogelijk nuttig effect wordt verkregen, d.w.z. dat met een minimum aan brandstof een maximum aan vermogen wordt verkregen. En zo wordt deze 6 cilinder-motor van a tot z beproefd om straks als een volwaardig W.F.-produkt te worden afgeleverd. Deze eerste machine is een sleepbootmotor, waarbij het afremmen tijdens het proefdraaien geschiedt door een waterrem. Bij de voor de „Katendrecht bestemde hulpmotoren geschiedt het afremmen met behulp van de generatoren. Naast de machtige zusters met de duizenden P.K.'s, lijken deze motoren niet zo geweldig, maar stuk voor stuk zijn zij niet minder een bewijs van het vakmanschap van onze mensen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 17