KERSTFEEST NIEUWS 8 Van de oudste tijden af is Kerstmis in vrijwel alle Noordelijke landen een groot feest geweest. We mogen wel zeggen het grootste feest van het jaar. Iemand, die met de geschiedenis op de hoogte is, zal hierop mis schien antwoorden, dat dat toch in ieder geval pas sinds het jaar 0, het jaar van de geboorte van Christus, zo is. Maar dat is niet waar. Van heel veel landen is bekend, dat ook in vroegere tijden omstreeks het moment, dat de dagen weer begonnen te lengen, het grote feest ge vierd werd van de terugkeer van het licht op de aarde. En ook in landen, die pas later tot het Christendom zijn overgegaan, was het feest midden in de winter al in gebruik. De verlichte boom is er het symbool van. Pas met de komst van het Christendom is het jaarlijkse grote natuurfeest het eigenlijke Kerstfeest geworden en heeft het een diepere betekenis gekregen. Maar waar wij op wilden wijzen, was niet, dat het Kerstfeest al een lange geschiedenis heeft, maar dat het sinds de oudste tijden een feest voor allen was. En een heel groot feest. Als we eens even erover nadenken, zullen we moeten zeggen: Dat is nog zo. Kerstmis is en blijft voor vrijwel ieder mens het grootste feest van het jaar. Het is de gebeurtenis, waarbij men met familie en vrienden samen wil zijn. Het is de tijd van het jaar, waarop men zijn bekenden een groet wil zenden. En in de meeste Noordelijke landen geeft men zijn beste vrienden op dit tijdstip geschenken. Het Kerstfeest is het feest der samenleving. Nu hebben we het aldoor over een feest. Wat is dat eigenlijk, een feest? Als je daar weer over nadenkt, moet je in ieder geval één ding zeggen: je kunt het niet alleen doen. Een feest is altijd iets met andere mensen samen. In oude tijden was bij een echt feest een heel volk of een hele stam betrokken. Later beperkte het zich meer tot groepen der samenleving. In onze tijden is een feest meestal geworden tot een gebeurtenis in een gezin, in de familie, onder vrienden of clubgenoten. Soms komt het nog voor, dat een hele stad feest viert en een enkele maal een heel land. Maar dat wordt toch al moeilijker. In ieder geval is er alleen sprake van een feest of feeste lijkheid, wanneer er op zijn minst twee mensen bij elkaar zijn. In je eentje feest vieren is een dwaas begrip en helemaal niet leuk. Het komt er dan toch op neer, dat iemand, die wil feestvieren anderen opzoekt, of ze tenminste erbij denkt. Dan zijn er aan een echt feest altijd twee kanten. En het is heel merkwaardig, dat als die twee kanten niet beide optreden, men niet van een eigenlijk feest kan spreken. De ene kant zouden we willen omschrijven met het woord blijdschap, de andere met genieten. Daarmee hebben wc dan wel de meest algemene omschrijvingen genomen; want er zijn heel wat verschillen in blijd schap en genieten mogelijk. Blijdschap kan gaan van verering, bewondering, ware vreugde over samen zijn, tot plezier en lol. Denk maar eens goed na: als er sprake is van echte blijdschap komt daar toch iets van verering of bewondering in naar voren, of vreugde om iets dat buiten je en boven je is. En genieten kan ook verschillen van: „het goede der aarde genie ten" tot feesten en schransen. Als het eerste er alleen is, dus alleen maar blijdschap, verering, of bewondering, hebben we toch niet wat je noemt met een echt feest te maken. Het is ook duidelijk, dat door de hele geschiedenis heen alle grote feesten altijd tevens gekenmerkt werden door een feestmaal, waar de beste brokken opgediend werden, die men had kunnen vergaren. En ook nu nog is er wel bijna geen gezin, dat niet met Kerst mis iets op tafel heeft, dat maar eens in het jaar voorkomt (de duizenden konijnen, ganzen en kal koenen weten er niet meer van mee te pra ten). En als een feest alleen bestaat uit genieten, uit lekker eten en drinken en je mooiste kleren aantrekken en uitgaan Wel, dat is al heel eenvoudig, Dan is het toch helemaal geen feest meer? Dan ontbreekt, wat eigenlijk het belangrijkste is: de aanleiding tot het feest. Of an ders gezegd, er is wel aanleiding om feest te vieren, maar je weet helemaal niet meer waarom je het doet. Dat heeft niets meer te maken met wat men eigenlijk onder een feest verstaat. Op de keper beschouwd verandert er niet zo veel onder de zon. Ook in deze tij den kan het Kerstfeest nog net zo'n waarlijk feest zijn als het altijd geweest is. De gebruiken zijn veranderd; de vormen hebben zich ge wijzigd; maar de mens, die leeft, kan nog net zo goed zijn vreugde over Kerstmis betuigen als hij dat door de eeuwen heen heeft gedaan. Ieder op zijn eigen manier. In samenzijn, blijdschap, in feestelijk genieten. Het komt er maar op aan, dat men er even bij stilstaat, of Kerstmis wat in je leven betekent. Als we nu dit praatje besluiten, dan doen we dat met de wens: een gelukkig Kerstfeest! Dat het voor u allen een werkelijk feest moge zijn.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 10