het schoolboek aangevuld (2) Philips Persbureau Eindhoven, schrijft: lichtpunten voor huiselijkheid NIEUWS 14 De Europese Gemeenschap is iets nieuws. In de kranten wordt er regelmatig over geschreven. Het is iets bij zonders. Het lijkt of er met de Europese Gemeenschap nogal eens moeilijkheden zijn. Wat is het bijzondere van de Europese Gemeenschap? De Europese Gemeenschap is er gekomen door een afspraak van Nederland met vijf andere landen. Er werd een verdrag gesloten tussen Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Italië. Dat ge beurde tien jaar geleden (in 1951). Een verdrag tussen zes landen om voortaan samen te werken, zo nauw als nog nooit landen hadden sameng.werkt. Hoe nauw? Zo nauw dat de zes landen als het ware samen één ge heel zouden vormen, zoals de provincies van Neder land samen Nederland vormen. Een soort nieuw, groot land: Europese Gemeenschap. De Europese Gemeenschap kwam niet direct klaar, niet in een dag en niet in een week. Als zes landen afspre ken de Europese Gemeenschap op te richten betekent dat nog niet dat die Gemeenschap er meteen ook hele maal is en dat alles loopt alsof de Gemeenschap altijd heeft bestaan. Het oprichten van de Europese Gemeen schap was een ingrijpende beslissing. Heel lang had elke regering alleen te maken met wat er gebeurde bin nen de grenzen van het eigen land. De Nederlandse regering heeft altijd alleen de zaken in Nederland ge regeld en de Italiaanse regering alleen de zaken in Ita lië. De Franse regering let op wat er in Frankrijk ge beurt; ze zou het niet in haar hoofd halen zich te bemoeien met iets in een ander land. Zo gaat het ge woonlijk: iedereen let op zijn eigen zaken. Maar in 1951 is men dat anders gaan doen. In de Europese Gemeenschap ging men van zes landen één geheel maken. De „regering" van dat geheel, van die Gemeenschap, van het nieuwe, grotere „land" werd speciaal aangewezen: een groepje mensen die uit zes landen komen. Die regering noemde men „Hoge Autoriteit". De Hoge Autoriteit die tien jaar geleden werd gescha pen was een heel eigenaardige regering. Niet alleen omdat ze over een eigenaardig, nieuw „land" moest regeren, een land dat gevormd werd door zes bestaande landen samen; maar ook omdat ze het niet op alle ge bieden voor het zeggen had. De Hoge Autoriteit van 1951 die nog steeds bestaat kreeg het alleen te zeggen over kolen en staal. De Europese Gemeenschap heette „Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal". Na de tweede wereldoorlog waren de mensen er steeds meer van overtuigd dat er tussen de landen een nauwe samenwerking moest komen. Al een paar keer waren Frankrijk en Duitsland in oorlog met elkaar geraakt, wat ellende in de hele wereld veroorzaakte. Als Frank rijk en Duitsland één zouden worden, zouden ze niet meer met elkaar kunnen oorlogvoeren. Italië, Neder land, België en Luxemburg sloten zich aan. Zo kwam op voorstel van Frankrijk de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal tot stand. Men had de kolen tot onderwerp van de Gemeenschap genomen omdat kolen nodig zijn voor onze hele bedrijvigheid. Kolen leveren de warmte waarmee stroom en elektriciteit wor den opgewekt. Zonder kolen (en tegenwoordig olie) kunnen de machines niet draaien. Door kolen in een Europese Gemeenschap te brengen met staal had men een ferme basis, een flinke economische ondergrond voor de nauwst mogelijke samenwerking tussen de zes landen. Hun hele industrie drijft op kolen en staal voor de machines. Zes landen, één Gemeenschap; een nieuw geheel van samen 170 miljoen inwoners. Dat is evenveel inwoners als in de Verenigde Staten van Amerika. Geen modegril Huisverlichting dient met haar tijd mee te gaan. Zij is echter niet onderhevig aan de wisselvalligheden van een mode die, als bij de dameskleding, per seizoen bepaald wordt door de inventieve geesten van Parijse of Ro meinse modekoningen. Ze wordt niet gedecreteerd maar - als zij gerechtigd is het predikaat „goed" te dragen - geaccepteerd als de oplossing van het probleem hoe het leven in de avonduren met de daagse gemakken te verlengen. Met de tijd meegaand, is zij een steeds be langrijker rol gaan spelen in het interieur. Sfeer scheppen Eeuwenlang was de huisverlichting tot niet veel meer in staat dan oriëntatie mogelijk te maken. Zelfs de luis terrijke luchters met duizenden kaarsen die architecto nisch vaak zeer fraaie paleiszalen bij avond in een feeë riek schijnsel konden zetten, vormden maar een flauw voorspel van de mogelijkheden die de elektrische ver lichtingsbronnen openden. En zelfs diè nieuwe licht bronnen zouden eerst na jaren op hun juiste waarde g:schat worden. Wij verlangen nu van verlichting meer dan dat zij ons in staat zal stellen ook na zonsondergang een aantal bezigheden binnenshuis te kunnen voortzet ten. Wanneer wij het hebben over sfeer scheppen met licht, verstaan wij daar als mensen van I960 iets anders onder dan het ons omringen met nauwelijks waarneem bare lichtpuntjes, veilig geborgen onder de beschutten de sluier van schemerlampkapjes. Niet langer dwingen Wij laten ons trouwens bij de inrichting van onze woonkamer niet langer dwingen rond een centrale licht bron, precies in het midden van het plafond, waaronder dan angstvallig tafel en stoelen werden gegroepeerd. Wij scheppen met licht ruimte. En dat betekent dat

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 16