Een nieuwe metermaat vastgesteld. Platina NIEUWS 24 Onlangs heeft er in Parijs een gebeurtenis met een historisch karakter plaats gehad, die in de woelige we reld van onze dagen al heel weinig de aandacht heeft getrokken. De elfde Algemene Conferentie over Maten en Gewichten, waaraan door afgevaardigden van twee- en dertig landen werd deelgenomen, heeft besloten de standaardmeter van platina-iridium te vervan gen door een nieuwe standaardmeter, gebaseerd op de golflengte van een bepaalde lichtsoort. Dit betekent, dat de meter van nu af aan niet meer gedefinieerd zal moeten worden als de afstand tussen twee strepen op een staaf van een bepaalde platina- iridium-legering, maar als 1 650 763,73 maal de golf lengte, in vacuum, van het licht van de oranjerode spec traallijn, uitgezonden door het gas krypton 86, een isotoop van het in de lucht voorkomende edelgas kryp ton. Dit klinkt niet eenvoudig, maar het betekent niet, dat de meter zoals wij die in het dagelijks leven gebruiken langer of korter zou zijn geworden; het betekent alleen, dat men getracht heeft de preciese lengte van onze standaardlengtemaat zo nauwkeurig mogelijk te om schrijven. Zulks ten behoeve van wetenschap en in dustrie. o De beroemde Leidse natuurkundige Kamerlingh Onnes heeft in de rede, waarmee hij in het jaar 1882 het hoog leraarschap aanvaardde, gezegd dat hij boven elk fy sisch laboratorium de zinspreuk zou willen aanbrengen: „Door meten tot weten". En inderdaad is de mensheid al metend tot kennis en wetenschap gekomen. Meten is iets, dat de mens al van oudsher heeft gedaan. Alvorens men echter met meten kan beginnen, dient men zich een maatstaf te verschaffen, ondermeer dus een lengtemaat, een eenheid waarin men de gemeten waarde kan uitdrukken. De oudste lengtematen heeft de mens dicht bij de hand gehad. En dit niet alleen in figuurlijke, maar voor een deel althans in de meest letterlijke zin. De oudste leng tematen toch ontleende hij aan zijn eigen lichaamsdelen: de elleboog, de handpalm, de uitgespreide vingers, de duim en de voet. En zij moesten zelfs hun naam met die ledematen delen; men sprak van een el, een palm, een span, een duim en een voet. Het is duidelijk dat dit slechts ruwe en onnauwkeurige maten waren: er bestaan nu eenmaal bij de mensen ver schillen in lengte van arm, hand en voet. Geen wonder dan ook dat deze eenheden als regel van streek tot streek verschilden. De oude stelsels van maten en ge wichten -maar deze laatste blijven hier buiten be schouwing waren niet alleen onnauwkeurig, het was ook niet zo eenvoudig ze tot elkaar te herleiden. Uiter aard werkte dit bij het toenemend verkeer het bedrog in de handel in de hand. Wanneer wij niet wisten hoe taai het leven van sleur en traditie soms kan zijn, zouden wij er ons over hebben te verbazen, dat een dergelijk onpraktisch systeem zich tot aan het eind van de achttiende eeuw heeft weten te handhaven. Wel hadden geleerden, zoals bij voorbeeld Christiaan Huygens in de zeventiende eeuw, zich er al aan gesto ten, maar er moest een revolutie de Franse revo lutie aan te pas komen vooraleer er orde ge bracht zou worden in de chaos. Deze revolutie, die zo vele gevestigde tradities om verwierp, haalde ook de spons door de oude stel sels van maten en gewichten en voerde o.m. een nieuwe lengtemaat, de meter, in. Meridiaanboog Met de bedoeling te voorkomen, dat de gekozen nieuwe lengtemaat ooit eens ten gevolge van de een of an dere catastrofe verloren zou gaan en niet meer terug te vinden zou zijn, besloot de Franse Nationale Verga dering, die zich m:t het probleem had ingelaten, een greep te doen naar een waarlijk universele lengte-een heid, een lengtemaat aan de natuur ontleend en zij decreteerde in 1791 dat het tienmiljoenste deel van een kwart van de meridiaancirkel over Parijs de nieuwe lengte-eenheid zou zijn, die de naam „me ter" zou krijgen. Teneinde deze lengtemaat nauwkeurig te bepalen werd zoals men ons op school heeft verteld een meri diaanboog tussen Duinkerken en Barcelona opgemeten, een karwei dat, na veel tegenspoed, e:rst in oktober 1798 tot een einde was gebracht. Het resultaat maakte het onderwerp uit van een inter nationale bespreking, waarbij ons land vertegenwoor-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 26