Dne van Guli k Kerstmisland bestaat echt, alleen heet het op gewone landkaarten „Zweden", Als je daar in de kersttijd komt, is al les er anders dan anders en het is het heerlijkste land van de wereld. Vinden jullie de reis te ver? Dan halen we het kerstmisland hierheen; dat zal wel gaan, ook al ligt er hier geen sneeuw. Eigenlijk hadden we al op 13 december moeten beginnen, dan vieren we het St. Lucia-feest, het feest van het licht. Want tegen Kerstmis is het vooral in het noorden zo somber en donker de zon komt pas laat in de morgen op en nog voor de middag op de helft is, gaat hij alweer onder. Maar met St. Lucia wordt je 's morgens gewekt door een van je zusjes of je moeder die zingend de kamer binnenkomt, verkleed in een witkanten engelenjurk met op haar hoofd een krans van brandende kaarsen. Ze draagt een groot blad met een pot koffie of thee erop en een schaal vol heerlijke peperkoekjes in leuke vormen gebakken. Ze komt gezellig op de rand van je bed zitten en dat is dan het begin van een reeks heerlijke dagen. Drukke dagen zijn het ook, want er moet een massa gedaan worden. Moe der en de zusjes bakken trommels vol koekjes en caramels vader staat de heerlijke kerstdrank, punch, te men gen en de kinderen proeven van alles, knutselen en tekenen kerstkaarten. Overal is een geheimzinnig gefluister, want iedereen maakt kerstcadeautjes. Het zijn geen grote geschenken, maar ze moeten prachtig ingepakt worden in gekleurd papier met kerstband erom heen. Een gedicht hoort er ook bij en er moeten een heleboel lakzegels op zit ten. Zo tegen kerstmis ruikt het hele huis naar lak, want zonder dat is het in kerstmisland niet echt! Ook beginnen we aan de kerstboom- versieringen. Omdat de bewoners van A kerstmisland vaak heel ver van de winkels af wonen en omdat ze lange r donkere avonden hebben, zijn ze van W oudsher gewend om zelf hun kerstver sieringen te maken. De buitenmensen VS? knutselen sterren van mooi glanzend ï&h de korenschoof voor de vogels foio Gunner Lundh stro, die ze met rode draadjes in elkaar binden. Als jullie aan mooi stro of limonaderietjes kunnen komen, is het best de moeite om het ook eens te pro beren. De stadskinderen kunnen die strosterren nu ook in de winkels kopen, maar zelf doen is leuker! In kerstmis land maken ze ook vogels, engelen en bokken van stro. Die kerstbokken vind je in elk huis, ze zijn met rood lint inelkaar gebonden en je ziet ze van levensgroot tot heel klein. We kunnen ook slingers en sterren knip pen van zilverpapier en de kinderen in kerstmisland maken slingers van papie ren Zweedse vlaggetjes voor in de boom dat hoort er daar zo bij Omdat er in de kersttijd overal in huis mandjes met noten staan, is het een kleine moeite om daarvan kerstversierin gen te maken. Neem een noot, kraak hem voorzichtig, zodat de beide helften heel blijven en peuzel hem leeg. Ver guld nu de helften met het verguldsel dat je bij de drogist in een doosje kunt krijgen en laat alles goed drogen. Maak van gouddraad of rood lint een lusje met een flinke knoop en plak dit, met de knoop aan de binnenkant, tussen de twee helften. Nu is de noot weer dicht en kan hij hangen. Als je er een paar kleine kraaltjes in doet voor je hem dichtplakt kan hij nog rammelen ook! Of zullen we bootjes van notedopjes maken? Een lucifer is de mast en we knippen het zeil en het vlaggetje van goud en zilverpapier. Alles dubbel knippen en om de lucifer heen op elkaar plakken. Met een flinke klont lak plakken we de mast in de vergulde note- dop, een ijzerdraadlusje om de mast en daar vaart het bootje. Nu zijn we al echte kerstmislanders geworden en dus gaan we lekkere dingen in de boom han gen. Door al de kou en het harde werken krijgen we honger en dus is de kersttijd voor ons ook de tijd waarin jong en oud er op los mag snoepen. Maar, gezond snoepen. We hangen appels met hun steeltjes aan de boom en zetten een grote schaal vol sinaasappels neer. De echte Zweedse caramels kunnen we hier niet krijgen dus nemen we stukjes choco lade van een reep die we prachtig gaan [£i

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 30