zal verdwenen zijn, behalve de 89 palen, waarop het gevaarte rustte. Rondom deze betonpalen begint dan het baggerwerk. Zodra de palen bereikbaar zijn, komt een drijvende bok om ze te trekken. Dat trekken ge beurt met een bepaalde trekkracht. Die maximale trek kracht aan een betonpaal, wordt bepaald door de breuk- sterkte van de bewapening in de paal. Komt het voor dat een paal niet loskomt, dan gebruikt men als hulpmiddelen de spuitlans en de waterpomp om de grond rondom de paal los te spuiten. Men trekt nl. niet met een trekkracht, die boven de berekende toelaatbare uitgaat. Dit zou het breken van palen als gevolg kunnen hebben met al de narigheden daaraan verbonden. Het karwei in cijfers Van de 20 secties, waaruit het gehele kademuurobject bestaat zijn er nu 3 in gebruik (bij garage). Dan zijn er 5 in afbouw en 11 in aanbouw. De bouw van de laatste en afwijkende sectie (bij gebouw Walkapitein) wordt ter hand genomen, zodra 75% van het westelijk kade gedeelte (langs Scheepsbouwloods en verder) klaar is. Wilt u nog enkele interessante getallen horen? Laten wij dan de gezamenlijke lengte van alle nu geslagen betonpalen eens berekenen. Dat wordt 1150 X 22 meter is 25 kilometer of 5 uur gaan langs een betonnen lint. De laatste paal die door de rijdende heistelling wordt geslagen. De resterende zullen door een drijvende worden geheid. Daar elke paal gemiddeld 9000 kg weegt is het to tale gewicht aan beton, dat nu in de bodem is geheid meer dan 10 miljoen kg. Telt men bij het totaal aantal kilometers betonpaal 25) de totale lengte van de stalen damwandplanken (785 X 19 meter 15 kilometer) dan ziet men wel, dat men bij dit soort karweien aan grote getallen komt. De damwand zelf weegt bijvoorbeeld ook nog 2,3 miljoen kg. Tenslotte is er nog één getal, dat alle voorafgaande in grootte overtreft en wel het totaal aantal kilometers betonijzer, dat in de nieuwe kademuur inclusief de paalwapening tot op dit moment is verwerkt. Dit bedraagt 880 kilometer, gelijk aan de afstand tussen Amsterdam en Bern En hiermede hoop ik genoeg te hebben verteld over de stand van dit karwei." Zo ver is het nu!

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 9