Gietwerk als constructie-element voordracht gehouden door Prof. Dr. A.J. Zuithojf 9 (^NIEUWS kennen. De bedrijven moeten die tijd aantrekkelijk maken, o.m. door de zin ervan duidelijk te maken. De aandacht van het technisch onderwijs, mijne heren collega's, is de laatste jaren misschien wel eens wat veel gericht geweest op de verspanende bewerkingsmethoden, gepaard gaande met een on derwaardering van de plastische en vloeibare vorm gevingstechnieken. De ontwikkelingen, die we in deze beide sectoren de laatste jaren hebben zien komen, rechtvaardigen echter de verwachting dat hun aandeel in de totale produktie zal stijgen, dat er steeds meer goedge schoolde krachten voor nodig zullen zijn door de verschuiving van handenarbeid naar denkarbeid, zodat er een flink aantal van onze afgestudeerden interessant werk in zal kunnen vinden. Daarnaast meen ik, dat het voor alle technici met werktuig bouwkundige of aanverwante opleiding nodig is, dat ze voldoende van dit vak afweten om er goed in te construeren en om de economische voordelen te kunnen afwegen tegen die van andere vervaar- digingstechnieken. Het gieten is als vormgevingstechniek onmisbaar voor de moderne industrie. Zowel bij de fabricage van enkele stuks, - in de machinebouw -, als bij serie- en massafabricage - apparatenindustrie, auto mobielproductie -, is het gieten van constructie onderdelen de aangewezen methode om gecompli ceerde vormen te realiseren, maar bovendien om dit op economisch verantwoorde wijze te doen. Naast andere vormgevingsmethoden: verspanen, smeden, stampen, dieptrekken, lassen, sinteren, die alle een metallisch halfproduct in de vorm van blok, staf, plaat of poeder vereisen, neemt het gie ten een aparte plaats in doordat het vloeibare metaal direct in de eindvorm wordt gebracht. Met recht kan men spreken van vloeibare vormgeving. Met sommige moderne gietmethoden is deze eind vorm zodanig te maken, dat een minimum, of in het geheel geen nabewerking nodig is. Zonder ge goten producten zouden vele massa-producten: auto's, stofzuigers, naaimachines e.d. onbetaalbaar zijn. Toch realiseert het grote publiek zich door gaans niet dat er zoveel gietstukken nodig zijn voor voertuigen, machines, huishoudelijke apparaten, schepen. Er is veel meer gietwerk om ons heen dan men denkt; van de gietstalen achtersteven aan een schip tot de vleessnijmachine in de winkel en de typewriter op het bureau van de secretaresse. Ook realiseert men zich doorgaans onvoldoende dat een goede industriële vormgeving in vele gevallen slechts mogelijk is dank zij het gietstuk. Èen mo derne naaimachine zou zowel uit constructief als uit esthetisch oogpunt niet zijn te produceren zon der gietwerk als contructie-element. Vooral de combinatie van verantwoorde constructie, goede vormgeving (die een product beter verkoopbaar maken) en de mogelijkheid van serie- of massa productie tegen relatief lage kosten is in vele ge vallen slechts bereikbaar door de onderdelen te gieten. Voorwaarde is echter de nauwe samenwer king tussen ontwerper, constructeur en gieter. De ontwerper kan pas iets maken als hij weet van de mogelijkheden van het gieten, de constructeur moet weten welke wijzigingen het product sterker, lich ter en beter gietbaar maken. Zoals overal is indi vidueel werk teamwork geworden, de werkplaats overgegaan in een goed doorgedachte industrie. Deze tendens is ook typerend voor de ontwikkeling van de gieterij. Vanouds is de gieterijpraktijk een ambachtskunst, haast even oud als de menselijke cultuur. De am bachtelijke sfeer heeft vele jaren (vele eeuwen) een stempel gedrukt op het gieterijvak. Dit wij zigt snel in de laatste jaren, maar ten dele hangt het onderschatten van de plaats die de gieterij in het geheel van de metaalnijverheid inneemt hier mede samen. We zouden het nog met een wat an der beeld kunnen illustreren. Het eertijds zelfstan- dig gegoten product is voornamelijk constructie element geworden, terwijl het gietstuk als zelf standig eindproduct verre in de minderheid is ge treden. Kunstgietwerk is slechts een gering deel van de huidige gieterijproductie en snuisterijen in de vorm van vaak lelijke koperen asbakken e.d. tel len nauwelijks. Vroeger is dit volkomen anders geweest. Ver voor het begin van de Christelijke jaartelling zijn gebruiks- en siervoorwerpen gego ten waarbij de kunstzinnige vormgeving doorgaans primair was. We moeten ons dit beslist niet pri mitief denken, integendeel, de vele fraaie produc ten die we nog bezitten getuigen van kunstzin en van een hoog ontwikkeld vakmanschap. Vooral brons en gietijzer zijn gebruikt. Het eerste om zijn betrekkelijk lage smeltpunt en fraaie, be stendige uiterlijk; het laatste om zijn goede giet- baarheid en lage prijs. Van de 14e tot de 19e eeuw is gietijzer het universele materiaal voor allerlei constructies van de meest uiteenlopende aard: kanonlopen, waterleidingbuizen (Versailles),

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 11