(JJ|)NIEUWS 10 potten, pannen en ketels en met de intrede van de techniek machine-onderdelen. Einde van de vorige eeuw wordt een hoogtepunt bereikt voor de toe passing van gietijzer in de architectuur (Crystal Palace Londen, Jacobstoren, gevel aan de Dennen weg te Den Haag, meubelen, lantaarnpalen, brug gen, stationsoverkappingen). Reden is goede giet- baarheid, lage prijs, grote weerstand tegen druk- belastingen. Dat de goede gietbaarheid voor haardplaten en kachels met fraaie, soms haast overdadige versie ring, ten volle wordt benut, is duidelijk. Maar ook meer zakelijke constructie-onderdelen van machines e.d. vertonen in die tijd allerlei fraaie versieringen aan handgrepen en drijfstangen. Met de uitvinding van de convertor en de Martin oven, komen grote hoeveelheden gewalst staal op de markt en wordt het gietijzer verdrongen uit die toepassingen van vooral bouwkundige constructie-on derdelen waar taaiheid in combinatie met sterkte vereist is (bruggen). Maar desondanks wist het gietijzer zich te handhaven en vond enerzijds meer specifieke toepassing bijv. voor fundaties, machine- frames waar zijn goede dempingseigenschappen ten volle werden benut, voor cylindervoeringen waarbij de goede loopeigenschappen naar voren traden, anderzijds maakte de enorme ontwikkeling van de sterkte het mogelijk dat geheel nieuwe toepassings gebieden werden ontsloten, ook voor hoogbelaste machine-onderdelen. De gegoten gietijzeren krukas voor de meeste van onze auto's is slechts één type rend voorbeeld. Dat er in deze auto's mensen rond rijden, die nog steeds menen dat gietijzer breekt als het op de grond valt, is niettemin een feit. Hierbij treedt de nog veel bestaande misvatting naar voren dat gietijzer bros is dat eigen lijk alle gegoten producten bros zijn. Aan staal koppelt men het begrip taai, terwijl alles wat ge walst of gesmeed is naar de mening van velen ook beslist taai moet zijn. Gebruikt men echter een vijl als hamer dan breekt hij zeker bros, hoewel hij van gewalst of gesmeed staal is gemaakt en een tafelmes, dat men als schroevendraaier mishandelt, zal eveneens bezwijken, ondanks het feit dat het van uitstekende staalkwaliteit is gemaakt. Over de ontwikkeling van het gietijzer en over de verbetering van eigenschappen door legeren, door beheersing van grafietvorm en grondstructuur zal in de volgende inleiding nader worden gesproken. Momenteel is gietijzer de legering die na staal de grootste wereldproductie heeft, een productie, die ongeveer het 10-voudige is van alle andere giet- legeringen. Het gietstaal is van jongere datum; in 1875 wordt het voor het eerst gefabriceerd en sedertdien treedt het op de voorgrond, zowel gelegeerd als ongele- geerd voor onderdelen die zware dynamische of hoge schokbelasting moeten doorstaan of waaraan moet worden gelast. Aan het zelfstandige gietstuk uit het verleden wer den geen grote eisen van sterkte gesteld. Voor een haardplaat met fraaie figuren is de gietbaarheid primair. Aan het gietstuk als constructie-element worden echter in toenemende mate eisen gesteld van sterkte, soms van sterkte per gewichtseenheid, daarnaast tevens eisen van maatnauwkeurigheid en oppervHktekwaliteit. Het is duidelijk dat behalve een ontwikkeling van de sterkte van bestaande legeringen op ijzer- en koperbasis en een ontwikkeling van een oneindig aantal nieuwe legeringen op Al, Mg en Zn basis, ook gestreefd is naar nieuwe vorm- en gietmetho- den die meer mogelijkheden gaven dan het gewone gieten in zandvormen. Deze ontwikkeling is gedu rende de laatste 25 jaren met ongekende snelheid voortgeschreden. Het zou ondoenlijk zijn de vele methoden op te sommen. We zullen ons tot slechts enkele beperken. De verloren modelmethode, al vele eeuwen bekend en gebruikt voor het gieten van kunst- en sier- gietwerk, maar in de laatste jaren ontwikkeld in de tandtechniek en in de gieterij. De nauwkeurigheid van maat en oppervlak die hiermee kan worden bereikt is afhankelijk van de grootte, maar in elk geval zodanig dat ook legeringen die te hard zijn om ze te draaien of te fraizen in zeer ingewikkelde vorm kunnen worden gegoten en nadien geen of

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 12