1932 1952 1954 1956 17 213 262 320 43 63 75 11 (0)NIEUWS slechts geringe slijpbewerking vergen. Daardoor is het arsenaal van keuze voor de constructeur vrij wel onbeperkt geworden. Een klein tandwieltje voor een machine, een ingewikkeld hefboompje voor een pick-up, dat zeer duur is wanneer het door verspanende bewerking uit het volle materiaal moet worden gemaakt, kan veel goedkoper worden ge goten. Er wordt metaal bespaard waardoor duur dere legeringen toepasbaar worden, maar boven dien kan men legeringen gebruiken die praktisch onbewerkbaar zijn. Een andere vormmethode die geheel nieuw is en na de laatste oorlog voor het eerst op technische schaal toegepast, is het schaalvormen. Men maakt daarbij een dunne vormschaal van met kunsthars gebonden zand. De schaalvormmethode is geschikt voor seriewerk en voor massawerk. De toelaatbare gewichten zijn groter dan voor de ver loren modelmethode. Maatnauwkeurigheid en op pervlaktekwaliteit liggen ver boven die van de ge wone zandvorm omdat men zeer fijn zand kan toe passen en de vorm beter aan de maat blijft. Op zichzelf oud is het gieten in metalen vormen of coquilles. Voor sanitaironderdelen van messing wordt de methode ook in ons land veel toegepast en met succes. De methode kan met de hand of gemechaniseerd worden uitgevoerd. Voor grote series komt het spuitgieten in aanmer king, waarbij het metaal onder druk in een meta len vorm, hier veelal de matrijs genoemd, wordt geïnjecteerd. De vlucht die het spuitgieten na de laatste oorlog heeft genomen, illustreert het best de betekenis van het gietstuk als constructie-element in de he dendaagse industrie. Enkele cijfers: Zinkspuitgietwerk in duizend ton Al-spuitgietwerk in duizend ton U.S.A. 70 100 168 Europa 28 41 52 Terwijl bij zandgietwerk een wanddikte van 4 a 5 mm al klein wordt geacht, is het bij spuitgiet- werk juist omgekeerd en zal men doorgaans onder de 5 mm willen blijven. Vooral dunwandige onder delen lenen zich daardoor bijzonder voor spuit gieten. Men krijgt daarbij een oppervlak dat geen enkele nabewerking vraagt. Na afbramen is het stuk klaar. Een nieuwe ontwikkeling in de spuitgiettechniek

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 13