Afscheid van de heer Th. J. de Hoog 13 (g!) NIEUWS zicht verkregen in het vraagstuk van de warmte overdracht van het metaal aan de vormwand; uit deze inzichten vloeien richtlijnen voort ten aan zien van giettechnisch doelmatig construeren, zo goed als ten aanzien van een doelmatige fabricage techniek. Inzicht in de problemen van warmteoverdracht heeft met zich gebracht inzicht in het ontstaan van gietspanningen en daarmee hoe men deze spannin gen door een juiste fabricagetechniek kan beperken en vermijden. Een ander terrein dat evenzeer van groot belang is, betreft de chemische reacties die op kunnen treden tussen het vloeibare metaal en de vormwand. De schadelijke en de gunstige gevolgen daarvan voor het gietstuk, alsmede de problemen die ontstaan door het verschijnsel van de vormwandverplaatsing waatbij onder invloed van de hitte de vorm kleiner of groter wordt dan hij oorspronkelijk was. Al kan de klemtoon van geval tot geval anders val len, dan zijn al deze ontwikkelingen toch gelijke lijk van belang voor gietijzer, smeedbaar gietijzer en staal, zogoed als voor de non-ferro materialen. De geschetste ontwikkeling heeft tot totaalresul taat dat het element van „zwarte kunst", zo lang typerend geweest voor de gieterijtechniek, in snel tempo verloren gaat. Het empirische karakter van de bedrijfsvoering in de gieterij wordt vervangen door een op wetenschappelijke principes gegrond vest beleid. Voor de gieterijen zelf betekent dit dat de uitvoerende vakmensen in toenemende mate ge steund moeten worden door stafpersoneel, dat vol doende geschoold is in de metaalkunde en aanver wante vakken om de moderne ontwikkelingen te kunnen begrijpen en in de praktijk toe te passen. Voor de verbruiker betekent deze ontwikkeling dat de moderne gieterij voor lagere kosten een produkt kan leveren dat aan veel hogere eisen voldoet, en dat de gieterij veel meer dan vroeger, zijn afne mers kan voorlichten over wat mogelijk en onmo gelijk, wenselijk en niet wenselijk is. o Zowel professor dr. Zuithoff als ir. Cappon maakten bij hun voordracht gebruik van lichtbeelden ter aanvulling en verduidelijking van het gesprokene. Voorbeelden uit de verre oudheid (o.a. 3200 jaar voor de Christelijke jaartelling) toonden aan, hoe hoog het gieterijvak toen al stond. In de middaguren werd een bezoek gebracht aan de Gieterij Wilton-Fijenoord. De interessante rond gang in kleine groepen onder deskundige leiding werd door de deelnemers bizonder gewaardeerd. Wij hopen in één der volgende nummers aan dit deel van ons bedrijf een apart artikel te wijden. Al valt dan de oorspronkelijke romantiek in deze „fabriek" niet meer waar te nemen sinds de mo derne wetenschap ook dit terrein ging „veroveren", het gesmolten ijzer, die gloeiende sterrenschietende massa, spreekt nog tot de verbeelding van iedere leek en iedere wetenschapsman. Op 30 december hebben velen afscheid genomen van de heer De Hoog, 's morgens het personeel, 's mid dags de zakenrelaties. Deze afscheidsrecepties von den plaats in de nieuwe kantine van het Hoofdkan toor. De heer K. P. Muilwijk heeft namens het personeel de vertrekkende directie-secretaris toege sproken en daarbij allereerst gewezen op het grote aantal dienstjaren, nl. 49 jaar. „Over uw belangrijk werk bij onze onderneming is reeds vrij uitvoerig uitgeweid in verschillende dag bladen, alsmede in het decembernummer van het W.F.-Nieuws. Bijna een halve eeuw geleden bent u in dienst getreden bij het Etablissement „Fijenoord". Vermoedelijk zullen er onder ons nog enkelen zijn, die vóór 1929 al met u hebben samengewerkt en ik ben er zeker van, dat toen de samenwerking

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 15