NIEUWS controle op de „time-sheets" en de mate riaalbonnen en telde de mensen zowel aan boord, als in de werkplaatsen. De heer Corns van de Shipping Board, die deel uitmaakte van deze commissie, is later nog werkzoeker bij „Wilton" ge weest. Een proefvaart met de vertegenwoordi gers der rederij en genodigden besloot een ongebruikelijke reparatie, die niet spoedig werd vergeten. De „Liberty Glo" heeft nadien nog een lang leven geleid, heeft de tweede we reldoorlog overleefd en is na een naam wisseling in 1947 pas in het jaar 1950 gesloopt. De Liberty Glo" in de spanten De huidbeplating gedeeltelijk aangebracht Het schip, dat na haar de naam „Liberty Glo" voerde, is einde 1948 in een zware storm onder de Amerikaanse kust met man en muis vergaan. v.D. (Rep.) zomermaanden kan ik er wel meer van zeggen, denk ik." Een Ondernemingsraadslid: „De week vóór de eerste vrije zaterdag was een bizonder drukke voor mij. Er was veel blij ven liggen, dat ik moest inzien of doornemen. Dat heb ik opgezouten om op die eerste vrije ochtend te doen, maar allereerst heb ik wat langer gesla pen. Dat was op zichzelf al een prettige ervaring. Ook mijn vrouw vond het blijkbaar fijn, want plot seling zei ze: „Samen rustig ontbijten is prettig". En na zulke woorden waardeer je het thuis- en vrij zijn nog meer. Na het gezellige ontbijt heb ik nog wat „genikst", voor ik het werk heb aangepakt. Toch wordt dit geen vaste stelregel voor mij. Ik hoop er in de toe komst een vrij en onbezorgd weekend van te ma ken, zónder werken en met des te méér waarde ring voor dit rijke bezit voor duizenden." Een der bazen is verheugd: „Wat een mogelijkheden tijdens zo'n weekend en vooral als het weer meewerkt! Mijn gehele gezin houdt van wandelen. Niet tussen de huizen, maar in de vrije natuur. En ik woon - gelukkig - zó, dat ik gauw buiten de stad ben. Die eerste vrije zaterdag hebben wij uren gewandeld en genoten. Er zijn echter veel meer mogelijkheden. Niemand behoeft zich te vervelen en dat zal ook wel niet het geval zijn. En vrije tijd prettig doorbrengen leert m.i. snel, als dat soms nog nodig mocht zijn Nog een Ondernemingsraadslid aan het woord: „Het kon die vrijdagavond vóór de eerste vrije zaterdag wel iets later worden, zonder dat ik mij zorgen behoefde te maken over ,,'t wekkertje". Wat een prettig gevoel is dat en dan is het nog niet eens zaterdag! En dan de zaterdag! Iets langer slapen, volop ge legenheid om daarna enkele karweitjes op te knap pen ('t is gek, maar die zijn en blijven er altijd in je huis), met de vrouw samen eten. Allemaal pret tige dingen. Daarbij komt nog, dat ik persoonlijk - en mét mij velen - twee lange reizen per week minder maak. Zo'n lang weekeinde betekent, dat men 's maan dags beter uitgerust naar het werk kan gaan. De vrije zaterdag is een grote verbetering voor de ar beiders." Een enthousiaste visser: „Dat is dè oplossing, meneer! Speciaal ook voor onze sportvissers, die niet op zondag vissen. En nu maar hopen op goed weer en goed viswater. Ik vind het een prachtuitvinding, die vrije zater dag." Iemanddie het toch nog anders wil: „Het is een enorme verbetering voor de werkende mens, maar zou er nu eigenlijk geen betere oplos sing voor de werktijden te vinden zijn? Bijvoor beeld door aanpassing bij de jaargetijden? Voorlo pig ben ik echt tevreden, daar niet van, maar ver beteringen zijn altijd welkom." De wijsgeer: „Al jarenlang hoort men steeds: produceren, pro duceren. Daarom alléén is deze stap naar meer vrije tijd zo prettig. Natuurlijk moet men er iets voor overhebben, want evenals hogere lonen, moet meer vrije tijd nu eenmaal „verdiend" worden. Dat komt niet zomaar uit de lucht vallen. Het moet door hoofd en hand gerealiseerd worden. Niette min is het een wijze daad om de gelegenheid te scheppen, dat de werkende mens twee dagen per week „zichzelf kan zijn". Als de moderne mens, ieder op eigen, vrij gekozen manier deze vrije da gen op de juiste wijze besteedt, dan wordt het le ven voor hem weer een stuk aangenamer. Er is nog veel meer goeds over te zeggen en vooral ook op psychologisch terrein, maar daarover hoop ik van meer deskundige zijde nog veel te horen." (Vervolg op pag. 20)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 9