Pas op voor de vrolijke rovers! Thoraldo, de beroemde goochelaar, vertelt zijn geheimen! Goochelkunstje met een cent en een glas Jullie willen zeker wel eens een echt leuk goocheltrucje leren. Alle dingen die je erbij nodig hebt, zijn gebruiksvoor werpen en dus in ieder huis te vinden: 1 glas, 1 servet (of zakdoek), 1 cent of ander muntstukje, verder een stuk mooigekleurd kaftpapier, dat je in iedere boekhan del kunt kopen. Nu zal ik jullie eerst vertellen wat de goochelaar (en dat zijn jullie zelf dus!) allemaal gaat doen met die dingen. Op tafel bevindt zich het stuk gekleurd papier en daarop staat het glas omgekeerd, dus met de opening naar be neden. Ernaast ligt de cent en de zakdoek. Eerst bedekt de goochelaar het lége glas met de zakdoek en plaatst daarna beide over de cent die ook op het papier ligt, zegt een toverspreuk (b.v. Simsalabim, Zand-Zeep-Soda) en als de goochelaar nu de zakdoek van het glas wegneemt, blijkt de cent, die toch heus onder het glas lag, spoorloos verdwenen te zijn. Als even later de zakdoek over het nu lege glas wordt heengedaan en beide opgetild, ligt daar de cent weer net als eerst. Het glas wordt teruggezet op het papier en de zakdoek wordt uitgeklopt en kan ten onderzoek worden gegeven, eveneens de cent. Zo, dit is dus de toer. Maar nu willen jullie natuurlijk weten hoe het gaat. Dat zal ik je ook vertellen luister dus goed, laten we afspreken dat het stuk gekleurd kaftpapier groen is, knip daarvan dan een stuk van ongeveer 3030 cm en leg dat plat op de tafel, van het overige stuk groen pa pier heb je dan nog iets nodig. Leg het glas nu omgekeerd daarop en trek met een potlood een cirkel precies om het glas heen op het groene papier. Knip die dan uit, netjes rond, en smeer dan de rand van het glas (de opening dus) in met velpon, neem het groene op maat geknipte stukje papier nu en plak dat op de opening vast, en als dat helemaal droog is knip dan met een fijn schaartje de randjes wat bij. Als je het glas nu op het papier van 3030 cm zet zal niemand iets kunnen zien van het ex tra stuk groen papier. De cent en de zakdoek zijn gewoon en je begrijpt het nu vast wel, eerst de zakdoek over het glas, daarna allebei over de cent, de cent komt dan onder het glaspapier en op het ondergrondje van 3030 cm te liggen. Als de zakdoek nu weggenomen wordt zie je er niets van. Nog een paar wenken: gebruik een oud glas of een glas dat je moeder toch niet nodig heeft, want als het papier er eenmaal op zit kan je er niet meer uit drinken en ge bruik altijd een munt of in ieder geval een plat voorwerp. Zet het glas altijd omgekeerd neer en zorg ervoor dat het op het papier blijft staan. Eerst even oefenen, en let maar eens op hoe verbaasd je broertjes, zusjes en vriendjes zul len zijn! Succes er mee en goochelgroeten van Thoraldo! In de afgelopen winter hebben wij echt ons best gedaan om de vogels te helpen. Nu het voorjaar is, moeten we onze opkomen de planten in de tuin gaan helpen. Niet alleen door te gieten, maar vooral door de jonge planten tegen vogels te beschermen. Philip de mus is dol op crocusbloemen. Hij plukt gretig, eet er wat van op en legt tal van verscheurde bloemen naast de stengels neer. Bij de heesters gaat Philip heel anders te werk. Met zijn sterke snavel knipt hij de groene knoppen af. Het vernielen van 25 knoppen doet hij in de tijd dat je een glas limonade leegdrinkt. Philip weet natuurlijk niet, dat elke knop een tak met tien of meer bladeren had kunnen worden. Een andere vogel, die veel aardigheid heeft in tuinen, is de houtduif. Hij vertrapt kleine kruiden, pikt vlijtig allerlei stuk en gaat graag zitten op iets dat afbreekt. Die neiging heeft hij vooral in het voorjaar, want het hoort bij zijn zoeken naar dorre twijgjes voor nestbouw. Als je geen etiket bij het zaad in de grond hebt gestoken, kun je later soms niet zeggen wat er opkomt. Maar als je lathyrus hebt gezaaid, weet de houtduif dat er een erwtje tevoorschijn zal komen, als hij de kiemplantjes uittrekt en dat vindt hij bijzonder smakelijk. Spreeuwen hebben nu paars en groen glimmende costuums aan. Zij doen vrijpostig lijsters na en er is niets dat zij niet durven. Voor hun nesten plukken zij de fijne groene naald pakjes uit de mooiste siersparretjes uit de rotstuin. IS DAAR NIETS AAN TE DOEN? vragen plantenvriendjes met begrijpelijke ernst. Ja, daar is wèl iets aan te doen, zegt de oude tuinman wijsgerig en hij geeft de volgende raad. Span draadjes zwart garen en hang daaraan stukjes zilver papier van repen bv. Voor garen zijn de meeste vogels nogal bang. Span het garen met behulp van flink veel stokjes, die je recht tussen de zaaiplantjes in de grond steekt, vooral niet mooi regelmatig, maar „kris-kras". En nu moed houden. Na enige weken worden de vernielingen minder energiek bedre ven dan in de maand mei. Jos Ru ting

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 32