Werkclassificatie in ons bedrijf (IV) ^NIEUWS 8 De toepassing in de praktijk. Bij de invoering van werkclassificatie in een be paald bedrijf, c.q. in ons bedrijf, kunnen 3 fasen worden onderscheiden n.l.: - de voorbereiding - de behandeling - het overleg De voorbereiding. De voorbereiding speelt zich voornamelijk af bin nen het bedrijf. In dit stadium worden de functie omschrijvingen opgesteld en de werknemers in de omschreven functies ingedeeld. In ons bedrijf is het omschrijven van de functies uitgevoerd door daartoe ingestelde werkgroepen. Deze werkgroepen (ca. 85 in totaal) vertegenwoor digen gehele of gedeelten van afdelingen, al naar gelang de onderscheiding binnen deze afdelingen. Zo zijn voor de afdeling o2 (IJzerwerkers) een 4-tal werkgroepen geformeerd n.l. voor de: - mallenzolder afschrijvers; - ijzerwerkers (loods - nieuwbouw); - ijzerwerkers (aanbouw - boord) - ijzerwerkers (reparatie). Deze werkgroepen bestaan in het algemeen uit: - de betreffende bedrijfsleider of assistentbedrijfs leider; - de betreffende baas of bazen; - het ondernemingsraads-of groepscommissielid van die afdeling of groep. In sommige gevallen zijn echter ook Tariefcom missieleden of bepaalde andere werknemers inge schakeld. Op het moment dat wij dit schrijven is ca. 95 van alle functies door de betreffende werkgroepen omschreven. Inmiddels is ook het indelen van de werknemers in de functies in volle gang. Deze indeling geschiedt door de betreffende be drijfsleider of assistentbedrijfsleider met de betref fende bazen van afdelingen. Het spreekt vanzelf dat aan beide groepen van werkzaamheden (het omschrijven der functies en het indelen van de mensen) de grootst mogelijke aandacht moet worden besteed. Deze 2 elementen vormen n.l. de basis waarop de hele invoering van de werkclassificatie moet wor den opgebouwd. In het voorbereidings-stadium speelt ook de O.R. een belangrijke rol. Ten eerste worden alle leden van de O.R. ingeschakeld bij het omschrijven van de functies. Ten tweede dient de O.R. in zijn geheel de totale ondernemingsfunctielijst goed te keuren. Bij dit laatste heeft de O.R. tot taak na te gaan of: - de functies juist en zo volledig mogelijk zijn om schreven (niet te veel en niet te weinig); - alle functies zijn omschreven. (Is er geen functie vergeten.) De behandeling. De tweede fase speelt zich voornamelijk af binnen de Vakraad en in het bijzonder in de Indelings- Commissie. Deze Commissie heeft nl. tot taak de door het be drijf omschreven functies in werkklassen in te de len. De leden van deze Commissie (in totaal 6 per sonen) zijn allen deskundig op het gebied van de Werkclassificatie en zijn door de Organisaties van werkgevers en werknemers ter beschikking van de Vakraad gesteld. In de praktijk is het zo, dat aan een onderneming één of meer deskundigen aan het bedrijf worden toegewezen om de daartoe geëigende werkzaam heden te verrichten. Deze werkzaamheden bestaan o.m. uit: - het zich op de hoogte stellen van de aard van het bedrijf, de wijze waarop, de omstandighe den waaronder en de hulpmiddelen (machines, installaties e.d.) waarmee moet worden gewerkt; - het indelen van de omschreven functies; - het verzamelen van alle gegevens, welke nodig zijn om een geheel rapport te kunnen opstellen. Het administratieve apparaat van de Vakraad is belast met de verwerking van alle gegevens, welke aan het rapport van de deskundige(n) worden toe gevoegd. Voordat hiermee nu verder iets gebeurt, wordt dit rapport toegezonden aan alle leden van de Inde- lings-Commissie om deze in de gelegenheid te stel len zich hierover een oordeel te vormen en dit rapport (eventueel na nader overleg met de betref fende deskundigen) goed te keuren. Is het rapport door alle leden van de Indelings- Commissie goedgekeurd, dan betekent dit in feite, dat dit rapport niet meer beschouwd mag worden als afkomstig van één (of meer) deskundige(n), maar van de gehele Indelings-Commissie. Met andere woorden de gehele Indelings-Commis sie draagt de verantwoording voor dit rapport. Eerst als het rapport in dit stadium is gekomen, kan het worden toegezonden aan de onderneming, terwijl het tevens wordt toegezonden aan de werk nemers-organisaties.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 12