11 (^NIEUWS gebieden ook daar zijn gelegen, dan begrijpt ieder een het grote belang van goede waterkeringen. De Deltawerken, die in 1978 voltooid moeten zijn, bie den nu en voor ons nageslacht een zekerheid, die ver re uitgaat boven de bestaande. Daarbij komt het voordeel, dat onze zeekust 700 km korter wordt en nog meer honderdtallen Kms. dijk in de tweede li nie komen te liggen. Dan komen nog de verbeterin gen t.a.v. de wegverbindingen Noord-Zuid, nieuwe, uitgestrekte recreatiegebieden in Zeeland en Zuid- Holland en tenslotte biedt dit plan een afdoend mid del tegen de verzilting van onze westelijke land- en tuinbouwgronden. De zoutwatergrens in de Water weg schuift steeds meer landinwaarts. Het grote sluizencomplex te IJmuiden laat met één enkele in- dokking 2H millioen zout door, waarvan maar een klein deel naar zee teruggaat. De geplande zoetwater- gebieden in Zeeland en Zuid-Holland zullen in de toekomst van enorme betekenis zijn bij de bestrij ding van de verzilting in het Westen. Met behulp van dia's wordt aangetoond, welk een funeste in vloed zout heeft op de groei van planten. Wat de landaanwinst betreft geeft het Deltaplan - in tegenstelling met de droogmaking van de voorma lige Zuiderzee - geen grote winst te zien. Rekening houdende met het feit, dat dijkverzwaring zonder Deltaplan een verlies van pl.m. 15.000 ha aan de binnenzijde van de dijken zou opleveren, wordt deze landaanwinst pl.m. 30.000 ha. Aan de hand van ge schiedkundige gegevens over vroegere stormvloeden kan men vrij nauwkeurig nagaan, wat er t.a.v. even tuele toekomstige overstromingen zou kunnen ge beuren. Daarbij komt dan de langzame maar altijd doorgaande daling van onze bodem en het stijgende oppervlak van de zee, zodat men als het ware ge dwongen wordt drastische maatregelen te treffen, die ook ons nageslacht zullen beschermen tegen onze erfvijand. En zo kwam na jaren van studie en na wijziging en aanvulling van vele plannen het huidige Deltaplan uit de bus. Dit plan omvat de afsluiting van het Haringvliet (1955-1968), van het Brouwershavensegat, de dam men in de Oosterschelde (1965-1978), het Veerse Gat, de Zandkreek en de Grevelingen en de afslui tingen in het Volkerak en de Oude Maas. De storm vloedkering (de grootste ter wereld) in de mond van de Hollandsche IJssel is op 22 oktober 1958 of ficieel in gebruik gesteld, de dam bij Katse Veer is klaar, terwijl in begin mei in het Veerse gat de laat ste doorlaatcaisson werd geplaatst. Hier gebruikte men 7 zgn. tralieliggercaissons, die te vergelijken zijn met drijvende sluizen ter grootte van een flatgebouw van 7 etages hoog. De totale kosten van het Deltaplan vergen een be drag van 2Vi miljard gulden. Na al deze en nog veel meer interessante we tenswaardigheden heeft de Ondernemingsraad op 13 mei praktische les gehad in de bouwput op de bo dem van het Haringvliet. Via Oude Maas en Spui bereikte het gezelschap dit enorme bouwwerk.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 15