BEDRiJFsscHooLNiEuws Hoe draait de Bedrijfsschool? (lil) (^NIEUWS 18 De vorige keer mochten wij u de werkhal van de koperslagers en de gymnastiekzaal laten zien en u vertellen over de activiteiten die daar een rol spelen. Nu gaan we naar een werkhal waar 2 leermeesters de scepter zwaaien. U vraagt zich direct af, waarom hier twee leermeesters? De oplossing is eenvou diger dan u denkt. Hier worden twee beroepen onderwezen, die op sommige punten wel iets met elkaar gemeen heb ben, maar die in andere zaken totaal uit elkaar lopen. Welke zijn dan die beroepen? De leerling-plaatwerkers-ketelmakers en leerling- ijzerwerkers staan hier „broederlijk vereend", in deze hal te werken. Wie wordt er nu plaatwerker-ketelmaker of ijzer- werker? Als een jongen na het voorbereidend jaar een van deze vakken kiest, dan moet hij allereerst over een behoorlijk ruimtelijk voorstellingsvermogen be schikken. Het tekenen dat bij elk vak een voor name rol speelt, weegt hier wel erg zwaar. Maar het tekenen van de plaatwerkers-ketelmakers verschilt wel sterk met dat van de ijzerwerkers. De heer Kooiman beweegt zich in het voorbereiden van de „kleinere" onderdelen van een schip, zoals ventilators, kasten, schoorstenen, kokers, air-con- Komt uw zoon van de L.T.S. of gaat het hem op de U.L.O. of H.B.S. niet naar wens, vraag dan op de Bedrijfsschool, welke mogelijk heden uw jongen nog heeft. Er kan nog een beperkt aantal jongens ge plaatst worden in het voorbereidend jaar en in de afdelingen Bankwerkers en Draaiers! ditioning-leiding e.d. terwijl de heer Kreft met de ijzerwerkers meer het schip in haar geheel en haar delen onder handen neemt. Dit houdt in dat de ijzerwerkers plaat verwerken dat in de regel dik ker is dan de plaat die de plaatwerker verwerkt, als u begrijpt wat wij bedoelen. De opleiding tot ijzerwerker telt 4 jaar, dus 1 jaar meer dan de andere opleidingen. Niet omdat het materiaal zwaarder is, maar omdat de 3de jaars leerlingen stage lopen in het bedrijf. Deze jongens worden namelijk per periode van 3 maanden te werkgesteld, met een goede maat op de mailen- zolder, dan in de scheepsbouwloods bij de afschrij vers, daarna volgen ze de hechtcursus, om dan hun stage te besluiten op de lasvloer. Dan komen ze in het 4de jaar weer terug op de school om zich voor te bereiden op het Bemetel-examen. Weet u, geachte lezer, dat elke leerling naast de theorie die op het vak betrekking heeft, zoals ge- reedschapleer, materialenkennis en vakleer, ook de vakken nederlandse taal, rekenen, natuur- en werk tuigkunde, wiskunde en engels worden onderwe zen? De eisen, die aan de vakman van morgen gesteld worden, zijn niet mis. De Stichting Bemetel die voorheen alleen de praktijk en de vakleer exami neerde, neemt dit jaar voor de 2de maal haar Uit gebreid Bemetel-examen af, waarin de vakken

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 22