Te ivat er G. 3 (^)NIEUWS Mijn korte reis heb ik volbracht En toen ik met mijn brute kracht De vrijheid boven dwang verkoos Stond daar mijn maker machteloos. Toen 't vreugdevol bevel mij zei: „Ga heen, gij zijt nu éven vrij", Toen is er op die korte baan Door mij een groot geluk gegaan. Mijn bouwer, die met vaste hand Mij bond aan het vervloekte land f erloor zijn macht en zijn gezag. Toen 'k - vrij - het lokkend water zag. Al onbesuisder werd mijn gang Mijn hunk'ring duurde reeds te lang. Diep dook ik in mijn element En heb als meester dat erkend. Gij, bouwer, hebt straks afgedaan Dan zal ik ruimer wegen gaan. Enkele dagen voor de tewaterlating van de „Armagnac" kwam deze gebeurtenis in een onderhoud met de heer J. W. Uittenbogaart ter sprake. Van redactiezijde was men name lijk nieuwsgierig geworden of deze stapelloop nog bijzondere maatregelen vereiste. Daarover zei de heer Uittenbogaart het volgende: „Het tewaterlaten van dit schip met een af loopgewicht van ongeveer 12.500 ton is in principe volkomen gelijk aan de tewaterlatin gen van andere grote tankers. Het schip gaat ook weer op 2 sleden te water. Wel was het nodig om voor de bouw Helling 6 met ruim 30 meter te verlengen. Wat wel is gewijzigd is het totale peurgewicht om de vaart af te remmen, wanneer het schip de helling heeft verlaten. Er worden 4 peuren in de rivier neer gelegd, elk met een gewicht van 50.000 kg. Drie daarvan zijn elk met 180 meter zware ankerketting en 100 meter 7" staaldraad aan het schip verbonden, terwijl de 4e met 150 meter ankerketting en 100 meter staaldraad aan het schip vastzit. De bevestigingspunten zijn op het achterschip geplaatst en wel alle aan bakboordzijde. Wanneer, nadat het schip vrij is van de helling, deze peuren zullen gaan remmen, zal het schip gaan draaien en zal het in de lengterichting van de rivier komen stil te liggen. Bovendien is aan iedere zijde van de voorsteven nog een anker opgehangen. Af hankelijk van de sterkte en richting van de wind zal, wanneer het voorschip los is van de helling, één of beide ankers gegooid worden, om te verhinderen, dat het schip méér dan 90° zal gaan draaien. De grootste snelheid, die het schip tijdens het tewaterlaten zal bereiken, wordt geschat op ongeveer 6,5 tot 7 meter per seconde, hetgeen neerkomt op een snelheid van ongeveer 25 km per uur. In verband met de eventuele bouw van nog grotere tankers op de helling, is het belang rijk om diverse gegevens te verzamelen, onder andere over de juiste baan van het schip na het verlaten van de helling en over de optre dende krachten in de peurdraden. Hiertoe zul len diverse metingen verricht worden. De totale lengte van de „Armagnac" is onge veer 227 meter met een breedte van 31 meter en een hoogte van de kiel tot aan het boven dek van 16,5 meter (16,48 meter zei de heer Uittenbogaart met nadruk! Red.). De hoogte vanaf de kiel tot aan de bovenkant van de schoorsteen is b.v. 40,5 meter. Met een laad vermogen van 48.000 ton is de „Armagnac" de grootste tanker, die tot op heden bij ons gebouwd is en voor zover mij bekend ook de grootste tanker, welke ooit in ons land van een helling is tewatergelaten."

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 7