De heer Uittenbogaart deed ons nog het idee aan de hand om de plas olie of benzine, die het schip kan bevatten, in gedachten eens over te hevelen in oliewagens van de Spoorwegen, die een lengte van ongeveer 10 meter en een inhoud van 17 ton heb ben. Dit zou een trein worden met een lengte van ongeveer 28 km! Met een bromfiets zou men van de inhoud van de tanker ruim 60.000 keer om de aarde kunnen rijden HET WAPEN VAN ARMAGNAC Onze Franse cliënten, de Société Fran^aise de Transports Pétroliers, voor wie wij zojuist de „Armagnac", het zesde W.F.-schip, hebben tewater- gelaten, hebben zich tot regel gesteld hun schepen naar oude Franse provincies te noemen. De redac tie van het W.F.-nieuws heeft mij gevraagd de le zers van dit blad een en ander te vertellen over de provincie Armagnac, doch ik moet bekennen dat dit geen gemakkelijke opgave is, want er is heden ten dage werkelijk niet veel over te zeggen, behalve dat zij in het zuidwesten van Frankrijk ligt, juist ten noorden van de Pyreneeën, ongeveer halverwege de zee en Toulouse en op enige afstand van de hoofdverbindingswegen. Voor de toeristen biedt ze niet veel aantrekkelijks, behalve dan enige oude kerken. De voornaamste stad is Auch aan de rivier Gers. Armagnac is voornamelijk een landbouwdistrict in het hart van Gascogne, met valleien en rivieren, die zich vanaf de Pyreneeën waaiervorming naar het noorden uitstrekken. De landbouwgrond, welke moeilijk te bewerken is, brengt druiven en koren op, terwijl de schapen een uitstekende kwaliteit wol leveren. De lage bergruggen zijn grotendeels met donker groene eikenbossen bedekt. Er zijn geen industrie plaatsen en het gebied is dun bevolkt - slechts ongeveer 30 mensen per vierkante kilometer - zo dat vele Italiaanse en Spaanse landbouwers werden aangetrokken om op de boerderijen te helpen. De naam Armagnac zal echter aan velen onder u wel bekend zijn van de beroemde alcoholische drank, welke op dezelfde wijze als cognac wordt bereid, doch naar mijn mening lekkerder is en een fijne, zachte smaak en aroma heeft. De geprodu ceerde, voornamelijk witte, wijn is niet bijzonder goed, maar leent zich uitstekend voor distillatie en een langdurig rijpingsproces in eiken vaten. Deze wijn wordt naar alle delen van de wereld uitge voerd. Merkwaardig genoeg werd deze alcohol voor het eerst en wel alleen als desinfecterend middel, in de 14e eeuw gebruikt en het duurde een volle eeuw eer de digestieve en de smakelijke kwaliteiten werden ontdekt. Een weinig verwarmd glas brengt de aroma tevoor schijn. De inwoners echter gieten de wijn in hun lege kopjes wanneer deze nog warm zijn van de koffie. Dit is zo ongeveer alles wat er over de provincie Armagnac kan worden verteld, maar deze provincie, evenals de rest van Gascogne, heeft een roerige geschiedenis, welke, mede door de plaatselijke toe standen, de Gascogners een hang naar avonturen en triomf heeft gegeven. D'Artagnan, de beroemde held uit het boek van Dumas, „De drie Musketiers", was afkomstig uit Armagnac; edellieden en soldaten uit dit gebied hebben door de eeuwen heen in vele oorlogen ge vochten en lieten dikwijls in vergelegen landen hun leven. Enkele bijzonderheden uit de geschiede nis zijn wellicht vermeldenswaardig. In de zesde eeuw voor onze jaartelling werd het land door de Liguriërs bewoond tot het door de Iberiërs uit Spanje werd overrompeld, die er ves tingen bouwden, doch wier individualistisch tem perament de Romeinse verovering, omstreeks 30 jaar voor Christus, gemakkelijk maakte. Zij namen de Latijnse taal en de Romeinse gewoonten over en werden later, in de vierde eeuw, Christenen. De Vandalen, welke door de Hunnen uit Midden- Europa werden verjaagd, vernielden de provincie voor zij naar Spanje uitweken; toen kwamen de Wisigoten, bondgenoten van Rome en zij bewoon den omstreeks het jaar 480 het gebied tussen de rivier Loire en het zuiden van Spanje, tot zij door de Frans-Merovingische koning Clovis werden ver slagen. Toen werd de provincie, in weerwil van vele opstanden, geplunderd. (^NIEUWS 4 2824 van deze wagens achter elkaar.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 8