Varen, waai Gediplomeerden (^NIEUWS 8 A. J. Blommers Mach. Bankwerken C. M. van den Bos Mach. Bankwerken E. C. Bras Mach. Bankwerken R. J. Doorneveld Mach. Bankwerken G. B. Groenhorst Mach. Bankwerken L. C. Heusdens Mach. Bankwerken J. Koppenhagen Mach. Bankwerken W. Langerak Mach. Bankwerken J. J. Meeder Mach. Bankwerken J. H. Blomsteel Draaien W. van Oeveren Draaien H. M. Offerman Draaien J. Scheppink Draaien A. van Velde Draaien E. L. de Wilde Draaien W. M. Wijcisk Draaien H. Bot Frezen J. v. d. Graaf Frezen C. Neleman Frezen H. J. F. Bijsterveld Plaatwerken H. van Bokkum Plaatwerken H. J. Noordzij Plaatwerken D. Vermaas Plaatwerken J. D. Vermeer Plaatwerken H. van Deursen Koperslaan W. A. M. van Geldre Koperslaan F. Loenen Koperslaan A. H. Middeldorp Koperslaan J. H. Neuschwanger Koperslaan W. de Zeeuw Koperslaan E. J. L. Zonneveld Koperslaan Th. Broekhoven Scheepsbeschieten C. P. Noomen Scheepsbeschieten G. W. Romijn Scheepsbeschieten W. Voerman Scheepsbeschieten G. W. van Dalen Scheepsbeschieten D. Ooms Scheepsbeschieten A. van Rijswijk Scheepsbeschieten A. Kalisvaart Scheepsbeschieten D. Benner Ijzerwerken B. Damme Ijzerwerken H. Hendriks Ijzerwerken J. Kornaat Ijzerwerken D. Kroos Ijzerwerken J. Stuivenberg Ijzerwerken J. J. I. Vermeulen Ijzerwerken H. Bal Schilderen C. F. Egberts Kotteren Nee, het is niet het „schip der woestijn", waarop deze titel doelt. Wel schommelt men op de rug van een kameel als in een bootje op de golven, maar 't is toch nog altijd geen varen in de echte zin van het woord. Echt varen waar geen water is, dat de den vroeger de Twentenaren en de Geldersen, lang voor het Twente-Rijn Kanaal tot stand geko men was en ze deden dat met een ongelofelijk taaie energie, waar we tegenwoordig, met al die gemakkelijke verbindingen, eenvoudig geen kijk meer op hebben. Het was in die tijd dat Deventer en Zwolle de knooppunten waren voor de handel met het Overijsselse en Gelderse platteland, toen de grote verkeerswegen en vooral ook de kanalen nog moesten worden aangelegd. Toen was er in het hartje van Twente een klein plaatsje met de naam Enter, nu bekend om zijn klompen, waar men zich toelegde op de scheepsbouw en de binnenscheep vaart. Je had daar een hele serie scheepstimmerwerven en nog tot het einde van de 19de eeuw kon men u precies vertellen, waar de Schuitenmakerswerf, de Meisterwarf, de Coolewarf en de werf van de schuitemaker Van der Berg hadden gestaan. Enterse schippers voeren langs alle binnenwateren; men ontmoette ze overal in Nederland. Zij haalden Mak- kumer dakpannen en riet uit Friesland, levensmid delen en koloniale waren uit Holland, zij zwier ven op hun zelfgebouwde scheepjes over de Zui derzee naar Amsterdam met een lading houtskool of linnen en keerden dan via Friesland terug met een lading klokken en meubels. Zij worstel den zich langs beken en sloten tot voorbij Borne, om hout te halen voor het bouwen van hun platte schuiten. Het is nog maar een eeuw geleden, dat Almelo een verbinding met Zwolle en met het achterland onderhield met behulp van een honderdtal platte „zompen" of „potten" en net als alle Twentenaren waren ook de Almeloërs ondernemende schippers en varensgasten. Zij vooral stonden bekend als

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 10