de bakker van Eelcoo (^|)NIEUWS 18 Ton Koot het Muiderslot Het Muiderslot bevat vele merk waardige stukken. Een daarvan is een klein schilderij, dat in de Bisschops kamer hangt waar duizenden be zoekers telkens weer met verbazing naar kijken. Het heet De bakker van Eelcoo. De voorstelling, die geschil derd is op eikehout, laat een grote bakkerij zien. Rechts door een open staande deur komen de bezoekers binnen. Op de voorgrond, in houten bakstoelen, zie je in vrome houding een man zitten, wiens hoofd door een bakker met een zwaard wordt afgeslagen; vóór hem zitten, even eens in vrome houding, drie vrou wen, waar je op de plaats waar het hoofd moet zitten een savoye-kool ziet. Op de voorgrond staat een mand gevuld met savoye-kolen en één met hoofden. Geheel links krijgt een man, die zo juist van zijn sa voye-kool is ontdaan, zijn hoofd weer terug. Links op de achter grond zijn bakkers bezig de hoofd- den te sorteren en in de oven te bakken. Wat beduidt dit alles? De onbekende schilder uit de 16de eeuw heeft in dit schilderij ten minste twee Vlaamse zegswijzen willen uitbeelden. De eerste luidt: „U moet naar Eekloo gaan om u te laten herbakken." Dit is een uit drukking, die men gebruikt tegen over mensen, die dwaas spreken of handelen. Eelcoo of Eekloo is in Vlaanderen de plaats, ten noord westen van Gent, bekend om haar steenbakkerijen en pottenbakkers- nijverheid, welke daar vroeger in grote bloei was. De andere zegswijze is: „Ge zijt zo dom als een savoye." Je ziet dan ook de dommen, die hun hoofd verloren hebben, tijde lijk een savoye-kool daarvoor in de plaats krijgen, de bakkers intussen herbakken het hoofdOf ieder zijn eigen hoofd terug krijgt, moet hij maar afwachten. Zo hangt dat schilderij daar in het Muiderslot als een geestige waar schuwing voor alle snuggeren om zich niet te gauw bij de neus (of het hoofd) te laten nemen. Kinderboekenweek van 28 oktober tot 4 november! Bij aankoop van boeken ter waarde van 3,50 een bouwplaat cadeau! is de pagina ver achterin, waar men soms eerder kijkt dan aan 't begin. wat een onzin wordt dikwijls verkondigd, als een dom mens zich aan wijsheid bezondigd I wordt zo vaak iets geschreven wat Raar is; denk niet dat al wat gedrukt staat ook waar is I is de Quasi-geleerdheid van lieden, die in hun boekentuin 't onkruid niet wieden.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 20