ÏKStDIICI bij TECHNICI EW 'mI 'ItlUl li1" (^NIEUWS 4 De Historische Vereniging voor Zuid-Holland is op 25 november met meer dan 130 leden dames en heren bij W.F. op bezoek geweest. Het is van zelfsprekend, dat men om zo'n gezelschap toe te spreken in feite maar één onderwerp kan gebruiken: de historie. En in dit geval de geschiedenis van Wilton-Fijenoord. Van deze taak heeft ir B. Wilton zich gekweten in de kantine van het Hoofdkantoor. In grote trekken schetste hij het ontstaan en de ont wikkeling van de onderneming, die zoals bekend is in 1929 door het samengaan van de twee aparte 19e eeuwse bedrijven, „Wilton" en „Etablissement Fijenoord", ontstond. Spreker memoreerde de technische achterstand in Nederland in het begin van de 19e eeuw en het in grijpen ter verbetering van Koning Willem I. Diens streven te trachten vooral ook onze scheepsbouw te moderniseren is van veel betekenis geweest. In 1823 werd de Nederlandsche Stoomboot Maatschappij (N.S.M.) opgericht en één der twee directeuren was de bekende oud-zeeofficier Roentgen, die in 1818 in opdracht van de Koning een studiereis naar Enge land maakte om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden stoommachines als voortstuwings mechanismen in schepen toe te passen. In 1825 kwam het Etablissement Fijenoord tot stand, waar nieuwe schepen voor vele landen zijn gebouwd. Het Wiltonbedrijf ontstond in 1854. De stichter Bartel Wilton heeft zijn bedrijf met grote wils kracht en voortvarendheid geleid en uitgebouwd tot een wereldbekend reparatiebedrijf. Als kleinzoon van de stichter wist spreker talloze bizonderheden uit het leven van zijn grootvader te vertellen. De gehele voordracht was een levendige schakering van historische gebeurtenissen, die betrekking hebben op de lange W.F.-geschiedenis. Vele feiten gaven spreker de gelegenheid de aanwezige historici te doen genieten van... de historie. Wij zouden het zelfs graag zó willen stellen: aan onze directeur is een moderne geschiedenisleraar verloren gegaanDe fei ten regen zich aaneen tot een historieles in... roman vorm. De heer Wilton bracht in zijn met verve en over tuiging uitgesproken voordracht hulde aan de grote voorgangers, die de Nederlandse naam op het gebied van scheepsbouw, scheepsreparatie en machinebouw tot ver over onze grenzen bekend en erkend maakten. De voorzitter van de vereniging, de heer J. Baron von Knobelsdorff, dankte in zijn beantwoordingsspeech hartelijk voor de manier waarop deze bedrijfsgeschie denis was voorgedragen. „Op een wijze, die niemand u zou verbeteren," zei de heer Von Knobelsdorff, terwijl hij de heer Wilton een prachtig „Molenboek" overhandigde. Met een tocht te voet en per autobus over de werf werd het bezoek afgesloten. Vooral de „Chrystal Jewel" trok veel belangstelling. Vele bezoekers kon den zich niet voorstellen, dat aanvaringen zulke ruïneuze gevolgen kunnen hebben. Met verbazing be keken zij de reeds verwijderde brugdelen. Ufiil'i HHSKKi

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 6