(^NIEUWS 14 S.s. Dubbeldamzusterschip van de „Didam" - Model in het Maritiem Museum Prins Hendrikte Rotterdam Noordzee, na een aanvaring, gezonken. Kort na de aankoop van de „Leerdam" bestelde de N.A.S.M. bij „Fijenoord" de „Zaandam" en de „Edam". Aangezien de kiel van de „Zaandam reeds in mei 1881 was gelegd, is het waarschijnlijk dat ook dit schip door „Fijenoord" voor eigen risico in bouw is genomen. Het was een ijzeren stoomschip van 3063 BRT, dat in 1897 naar Glasgow werd verkocht. De „Edam" van 3130 BRT was in tegenstelling tot de „Zaandam" van staal gebouwd en is besteld ter vervanging van de eerste „Edam", die na een kort stondig bestaan in 1882 door aanvaring tot zinken werd gebracht. De tweede „Edam" heeft op 19 september 1895 bij Eddystone hetzelfde lot ondergaan na een aanva ring met het stoomschip „Turkistan". Deze wijze van ondergang was in het laatste kwart van de vorige eeuw geen zeldzaamheid, zoals blijkt uit het feit dat ook de „Rotterdam", „Amsterdam" en „Maasdam" van de H.A.L. op deze wijze hun einde vonden. Aangezien de rederij aan het einde der tachtiger jaren zeven tweedehands schepen, alle bij Harland Wolff gebouwd en merendeels White Star Liners aankocht, duurde het tot november 1889 voor „Fijenoord" opdracht ontving tot de bouw van het s.s. „Didam" en de machine-installatie voor het bij Bonn Mees bestelde zusterschip „Dubbeldam". Beide schepen (2751 BRT) waren bestemd voor de dienst naar de La Plata rivier en in verband met de teruggang van de Zuidamerikaanse vaart werd reeds gedurende de bouw overwogen ze te verkopen. Ze werden tenslotte toch ingelegd op Baltimore, maar hebben niet voldaan, zodat ze in 1895 in één koop voor 58.000 aan A. Singlehurst te Liverpool wer den overgedaan. Als „Santarense" en „Madei- rense" hebben ze nog verscheidene jaren gevaren. Het zou tot 1916 duren voordat weer een H.A.L.- schip bij „Fijenoord" op de helling stond. A. v. D.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 16