i Bollen en knollen 28 ^NIEUWS reis. Met een dik gezicht daalt hij in zijn diepe wintergangen en legt de buit bij een grote tarwevoorraad neer. Hij gaat niet in winterslaap zoals de egel, maar in winterrust en dat komt erop neer dat hij veel eet en zich niet vermoeit. Omdat de goudhamstertjes zulke korte staartjes hadden, dacht het die- renvriendje dat zij nog heel jong waren. Op school hoorde hij dat de gewone Hamster wel dertig centi meter lang kan worden en zijn dier tjes waren nog geen vijftien. Toen er vier kleintjes in het nestje kwamen, begreep hij dat zijn„stel" toch vol wassen moest zijn. De eerste veer tien dagen waren de jongen blind. Zij hadden nog geen mooie vacht. Je kon haast niet geloven dat zij in drie of vier maanden al groot zijn. Goudhamsters zijn leuke dieren die je rustig in de hand kunt nemen en in de kamer mag laten wandelen. De kat moet dan op de gang blij ven want je weet, een roofdier wil iets vangen dat wegloopt. Onder el kaar vechten de goudhamsters nogal eens. Soms zo erg dat het mis gaat. Sterke dieren zijn het zeker niet. Zij hebben dan ook een trouwe ver zorging nodig. Hun huis moet steeds goed schoon blijven. De lucht moet fris zijn, maar tocht of plotselinge afkoeling kunnen goudhamstertjes niet verdragen. heel klein nog, het begin ziet van de plant die uit de bol kan groeien. Dan stromen er zoveel tranen uit je ogen, dat je het verder wel gelooft. Je weet nu wat een bol is. Je kan hem afpellen. Die laagjes worden rokken genoemd. Een knol heeft geen laagjes. Het is een droge schil en daarbinnen is het zacht. Een knol is een wortelver dikking. In het najaar zet je de bol len van Narcis en Crocus in de tuin. Zij bloeien dan omstreeks maart of april. Door bollen op water te zet ten, of in een bakje met water en grind, kan je al vroeg bloemen heb ben. Die kweek je dan in huis. Er zijn ook bollen die bloeien zonder water. Als de witte en lila bloemen verwelkt zijn, moeten de bollen in de grond. Zij gaan dan wortels en blad maken om nieuwe kracht te krijgen. Mooie knolgewassen zijn anemonen. Je zet hen ongeveer vijf centimeter diep op een vrij vochtige plek. Zij verdragen nogal schaduw. Dahlia's en knolbegonia's kunnen soms in potten of bloembakken ge kweekt worden. Zij houden van wat zon. Door de aarde doe je turf molm. Zo'n knol schijnt eerst dood. Maar als hij vorstvrij in droog zand wordt bewaard, komen er in het Om het verschil tussen een bol en Als je die er af doet, komen er roze of voorjaar kleine rode puntjes op de een knol te weten bekijk je een ui. witte te voorschijn. Je kunt door- grauwe schil te voorschijn. Dan xs Je ziet eerst bruine, droge schillen, gaan met afpellen tot je binnenin, het tijd om te planten.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 30