Willy Wilton-Fonds (^NIEUWS 10 De nieuwste „Statendam" en onze nieuwste sleepboot (Foto archief W.F.) 29.511 Register ton, haar 510 passagiers eerste klasse, 344 passagiers tweede, 374 derde, 426 goedkoopste klasse en 650 bemanningsleden verre weg het grootste schip van de Nederlandse koop vaardijvloot. Zij was een van de weinige Neder landse schepen met drie schoorstenen. Behalve enige kleine marinevaartuigen zijn er in de Nederlandse maritieme historie nog drie zee gaande schepen geweest, die tot de familie van „three-stackers" behoorden, namelijk de „Braban- tia" en de „Limburgia" van de Koninklijke Hol- landsche Lloyd en het grootste Nederlandse oor logsschip uit de vorige eeuw, Zr. Ms. ramtoren- schip „Koning der Nederlanden". De „Statendam" maakte naam als een der meest populaire schepen, die de Atlantische Oceaan be voeren. Tot de indienststelling van de „Nieuw Amster dam" was zij het vlaggeschip van de Holland- Amerika Lijn. Vlak voor de tweede wereldoorlog werden plannen uitgewerkt om het schip te moder niseren en het silhouet meer in overeenstemming met het moderne aanzien van de „Nieuw-Amster- dam" te brengen. Het uitbreken van de tweede wereldoorlog bracht verandering in het drukke bestaan van het schip. Op tweede Kerstdag 1939 liep de „Statendam voor de laatste maal Rotterdam binnen. Evenals de „Nieuw Amsterdam", die in de haven van New York was opgelegd, werd de „Statendam" uit de vaart genomen. Gemeerd liggend aan de kade van de H.A.L., niet ver van de Maasbruggen, zag zij het oorlogsgeweld over Rotterdam komen en werd zij, evenals het grootste deel van de stad, die haar thuishaven was, door brand verwoest. Op bijna dezelfde plaats waar de oude „Statendam" het lot van Rotterdam deelde, ziet men nu vanuit een herboren stad vaak een nieuw schip van de zelfde naam, eveneens gebouwd door de werf, die haar voorgangster van een grauwe staalmassa om toverde tot een fraai zeekasteel. AvD. Ontvangsten: 1024,30 Schiedam 106,Rotterdam 27,20 Fijenoord (opbrengst verkoop klein materiaal) 19,40 Bijzondere baten 1176,90 Totaal Uitgaven: In de maand mei werd aan 51 leden van ons perso neel in totaal 1439,76 uitgekeerd. In het eerste kwartaal 1962 werd aan diverse Kruis verenigingen in totaal 4681,17 voor verleende ge zinshulp betaald.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 12