BEDRIJFSSCHOOLNIEUWS EXAMENTIJD (^)N1EUWS 12 Elk jaar in de maanden mei, juni en juli is - naar men zegt - het Nederlandse volk in twee onver zoenlijke helften verdeeld: de ene helft, die de andere tot op het gebeente ontleedt. Figuurlijk ge sproken dan, want messen komen er niet aan te pas. Wel scherpe vragen, ogen, oren en een scherp verstand bij dat gedeelte, dat de ontleding uitvoert. Dat zijn de wapenen, waarmede zij elk jaar duizenden jonge mensen plegen te lijf te gaan. Deze ondergaan - al naar hun aard - gelaten, op standig, moedig, wanhopig, opge wekt of onverschillig de „opera tie". Bij deze laatstgenoemde groep behoort ook jaarlijks een gedeelte van onze Bedrijfsscholieren. Vierenzestig van hen zijn op 25 en 26 mei onder het mes geweest en legden in Rotterdam examen af in: Vakkennis, Tekenen en- Uitslaan. Van 28 mei tot 8 juni werden in de Bedrijfsschool de Bemetel- praktijkexamens gehouden. Hier aan namen 62 leerlingen deel. Zij werden geëxamineerd in bankwerken, draaien, koperslaan, schaven, scheepsmetaalbewerken, scheepsbeschieten en schilderen. Het examen in de laatste twee vakken vond respectievelijk plaats in de Timmerwinkel en in de Schilderswerkplaats. Tijdens een korte rondwandeling in de werkplaatsen zagen wij ver scheidene jongelui, al of niet bij gestaan door een 2e-jaars als hulp, ingespannen bezig aan hun exa menwerkstuk. Het grootste aan- Ivio examen tal - nl. 20 - werd in het vak bankwerken aan de tand gevoeld. Ook troffen wij in de school de beide Bemetel-toezichthouders in functie aan. „Er is op het ogenblik ook nog een geheel ander examen aan de gang. Vijfenzestig leerlingen zijn nl. bezig het Ivio-examen af te leggen. Deze scholieren komen uit het eerste en het tweede leerjaar en de opleiding voor dit diploma is een onderdeel van het leerpro gramma Algemene Vorming. Het omvat de vakken: Rekenen en Taal, Inleiding Technisch Teke nen, Elementaire Wiskunde, Na tuurkunde en Werktuigkunde en tenslotte Economische Aardrijks kunde. Dit examen staat overi gens geheel los van het Bemetel- examen," deelde de heer Valk ons mede. Het gymnastieklokaal was be volkt door 50 van de 65 candi- daten en de rest was in een andere lokaliteit ondergebracht, maar in beide ruimten heerste de bekende en beangstigende stil te, die zo kenmerkend behoort bij een examen. Slechts het „knersen der hersenen" leek af en toe hoorbaar en duidelijk kon men de beide mensentypen her kennen: „Zij, die het weten" en „zij, die zweten". Niettemin, wij hopen, dat onze scholieren succes zullen hebben en dat beide helften van het Ne derlandse volk zich straks opge lucht met elkaar verzoenen, ook als de examenuitslag voor som migen - onverhoopt - verkeerd uitgevallen is.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 14