UIT DE OUDE DOOS (28) S.S. "STATENDAM" (^NIEUWS 6 Onder de lange reeks van schepen, die sedert 1835 door Fijenoord en later ook door het Wilton-bedrijf werden gebouwd, zijn vele te vinden, die gedurende hun bestaan geschiedenis maakten. Er zijn slechts enkele, waarvan de vóórgeschiedenis een overheersende rol speelde. Nadat de Holland-Amerika Lijn in 1911 bij de beroemde werf van Harland Wolff Ltd. te Belfast een groot pas sagiersschip, de „Statendam", bestelde, zou het nog achttien jaar duren voordat een schip van die naam onder de rederij- kleuren de Atlantische Oceaan doorkliefde. Over de oorspronkelijke „Statendam" kan men in het Ma rineblad van begin 1912 het volgende lezen: „Naar wij vernemen heeft de directie van de Holland- Amerika-Lijn aan de firma Harland Wolff Ltd. te Belfast de bouw opgedragen van een nieuw schroefstoomschip, dat de „Rotterdam" in grootte en uitrusting nog verre zal overtreffen. Gelijk men weet, meet de „Rotterdam ruim 24.000 ton. Het nieuwe schip, eveneens bestemd voor het vervoer van passagiers en goederen tussen Rotterdam en New York, zal niet minder dan ruim 32.000 ton meten. Wat dit betekent zal nog duidelijker worden, als wij me dedelen, dat op het ogenblik nog slechts twee grotere sche pen in de vaart zijn: de Engelse „Olympic" en „Titanic welke ruim 45.000 ton meten. Dan hebben de Hamburg-Amerika Lijn en de Cunard Lijn, de eerste 2 en de andere 1 boot in aanbouw, die ongeveer 50.000 ton zullen meten. Het nieuwe schip van de N.A.S.M. zal dus op de lijst van grote schepen als No. 6 een waar dige plaats innemen. Het schip wordt nog pl.m. 1000 ton groter dan de „Mau- retania" en „Lusitania". De „Rotterdam", die als No. 3 of 4 in grootte haar leven begon, komt binnenkort als No. 12 te staan. Het nieuwe stoomschip der N.A.S.M. zal een lengte hebben van 740 voet, of 90 voet langer dan de „Rotterdam De breedte zal 86 voet zijn en de holte van het schip zal 48 voet bedragen. Drie schroeven, van welke de middelste bewogen wordt door een turbinesysteem „Olympic" zullen het stoomschip een snelheid doen behouden van ruim 17 mijl. Het schip krijgt 2 masten en 3 schoorstenen. In dit zeekasteel zal plaats zijn om behalve de bemanning ongeveer 3600 passa giers te vervoeren (500 meer dan de „Rotterdam nl. 700 passagiers le klasse, ruim 600 2e klasse en 2300 3e klasse. De diepgaaig van het schip zal gro ter zijn dan die van de „Rotterdam", ofschoon de ontwerper er zoveel mogelijk naar gestreefd heeft de diepgang zo gering mogelijk te doen wezen. Dit laatste wegens het binnenkomen in de Waterweg. Men ziet hieruit opnieuw, hoe nodig het toch is, dat de Waterweg be hoorlijk op diepte wordt gehouden. Voor de geregelde ontwikkeling van de scheepvaart is dit een levensbe ginsel. Het aantal zeer diepgaande sche pen neemt van jaar tot jaar toe. De directie der N.A.S.M. hoopt het nieuwe schip in het voorjaar van 1914 in de vaart te kunnen bren gen." Het was niet toevallig dat de op dracht voor de bouw van deze oce aanreus werd verstrekt aan Harland Wolff. Enige jaren eerder waren immers na elkaar de „Nieuw Am sterdam" en de „Rotterdam" door deze prominente werf afgeleverd. Ook de eerste „Statendam" van 10.491 Bruto Register Ton, die in 1898 in de vaart kwam, had haar bakermat in Belfast en dit schip was een jaar voordat haar 32.120 ton grote plaatsvervangster was besteld, verkocht aan de Allan Line. Onder de naam „Scotian" kon men haar nog vele jaren de wereldzeeën zien bevaren; na 1922 als „Marglen' van de Canadian Pacific Line. Kort nadat de „Statendam" op 9 juli 1914 te water was gelaten, brak de Eerste Wereldoorlog uit. De Britse Regering nam alle oorlogs- en koopvaardijschepen, die in het land voor buitenlandse rekening in aanbouw waren, in beslag. De „Statendam" werd ter beschik king gesteld van de Cunard Line ter vervanging van de „Lusitania". Deze rederij bleek echter niet in staat de nodige equipage te leveren en het schip, dat reeds de typische Cunardnaam „Justicia" droeg, werd overgedragen aan de White Star Line. Onder dezelfde naam werd de oceaanreus als troepentransport schip in dienst gesteld. Regelmatig bracht het troepencontingenten van

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 8