- OS AV» NIEUWS Tewaterlating van de „Statendam", de latere „Justicia" (Foto Jubileumboek H.A.L.) Hf/ „Justicia" als troepenschip (Foto Jubileumboek H.A.L.) Canada en later van de Verenigde Staten naar Engeland. Op 29 januari 1918 deden de Duit se onderzeeboten een eerste serieuze poging om het schip, dat op uitreis was naar Noord-Amerika, tot zinken te brengen, evenwel zonder resul taat. Een half jaar later zouden de beruchte U-boten hun slag slaan. Het was 19 juli 1918. Onder be scherming van een bijzonder sterk escorte, gevormd door twaalf mari nevaartuigen, stoomde de „Justicia", die de oversteek van New York naar Liverpool weer bijna veilig had vol bracht, door de Ierse Zee. Ondanks de zware bewaking gelukte het de onderzeeboot UB 64 tot het doel door te dringen en een torpedotref fer te plaatsen aan bakboordzijde, ter plaatse van de brug. Dezelfde onderzeeboot plaatste later nog twee treffers en zelfs nog een vierde. De „Justicia", die veel water maakte, werd op sleeptouw genomen. De UB 64, die gedurende de operatie schade had opgelopen, moest het gevechtsterrein verlaten en het zag er naar uit dat de zwaargewonde „Justicia nog een kans maakte om binnengesleept te worden. Maar de volgende morgen vuurden twee an dere onderzeeboten, de U 54 en UB 124, torpedo's af. Nog twee gaten werden in het schip geslagen. Drie uur na deze dodelijke verwonding gaf de „Justicia" de strijd op en gleed weg onder het zee-oppervlak. De UB 124 werd zwaar beschadigd en toen zij aan de oppervlakte kwam, door geschutvuur van het escorte tot zinken gebracht. Na het einde van de oorlog, in 1919, bestelde de Holland-Amerika Lijn in Belfast een derde „Statendam", ter vervanging van het niet aan haar ge leverde schip. Dit schip werd kleiner dan haar voorgangster, nl. 29.511 BRT, leng te 670 voet, breedte 81 voet. De snelheid was echter groter, namelijk 19 knoop en evenals de „Justicia" had het 3 schoorstenen en 2 masten. Toch verschilde het silhouet van beide schepen, doordat de „Justicia" een elliptisch-, de „Statendam" een kruiserhek had. Bovendien had de laatste in plaats van een gemengde voortstuwingsinstallatie en drie

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 9