De "ouderen" op de brommer 15 (^NIEUWS Wie van de fiets op de bromfiets overgaat, doet méér dan alleen maar een „overstapje" met de be doeling om het voortaan wat gemakkelijker te heb ben. Helaas zijn er nog altijd weggebruikers, die de consequenties van een dergelijk „overstapje" niet ten volle doorgronden. Zij realiseren zich niet voldoende, dat om meer dan één reden de overgang van fiets op brommer - en zelfs de overgang van het oeroude voetganger-zijn naar het rijwielen met hulpmotor - een belangrijke gebeurtenis is. In de eerste plaats is het duidelijk dat iemand, die sneller is, ook sneller zal moeten reageren. En voor al ouderen, die om der wille van het gemak willen gaan „brommen", zullen hier ernstig rekening mee moeten houden. Voor die ouderen geldt dan nog het volgende. Met het voortschrijden van de leeftijd worden tal van bewegingen wat moeilijker. De gewrichten willen in het algemeen niet zo goed meer mee als een twintig jaar geleden. Hetzelfde geldt eveneens voor de zintuigelijke waarnemingen; de bromfietser-in- spé, die Abraham heeft mogen aanschouwen en die op een bromfiets wil klimmen, zal moeten beden ken, dat het motortje van een brommer lawaai maakt en dat hij dientengevolge een achteropko mende weggebruiker minder goed hoort aankomen dan wanneer hij op een gewone fiets zit. Samenvattend geeft het Verbond voor Veilig Ver keer tot slot van zijn kernthema „de bromfietser" aan oudere weggebruikers, die willen gaan brom men, in hun eigen belang dan ook het advies: praat even met uw huisarts en vraag hem om advies. „Kan ik nog voldoende scherp zien en afstanden schatten? Kan ik genoeg horen om boven het la waai van mijn brommer een auto te horen naderen? Is mijn nek niet te stijf om bij het inhalen van een andere weggebrui ker éven achterom te kijken of de weg achter mij veilig is? Kan ik met de verminderde soepelheid van mijn gewrichten in geval van nood snel van de brommer afspringen zonder te vallen? Zijn mijn armen niet te stijf om tijdig en duidelijk verande ring van richting aan te geven? Zal ik in een gevaarlijke situatie niet zodanig beven, dat ik de macht over mijn stuur verlies? Is mijn reactie snelheid wel voldoende?" Uw huis dokter zal u het antwoord geven. De kennis van de verkeersregels is gemakkelijk op te frissen. Tal van afdelingen van het Verbond voor Veilig Verkeer organiseren veilig- verkeerscursussen voor bromfietsers. Die kosten haast niets en die geringe kosten zijn uw veiligheid wel waard. Ook de keuze van uw brommer is belangrijk. Het spreekt vanzelf, dat u niet op zo'n felgekleurde snel- brommer moet gaan zitten; er zijn voldoende wat langzamer bromfietsen in de handel. Laat de snel heid aan de jeugd en kies een vervoermiddel dat meer past bij uw waardige status Publikatie: Verbond voor Veilig Verkeer Prijsuitreiking prijsvraag voor constructeurs Op 21 juni zijn in het Kennemer Theater te Be verwijk de prijzen uitgereikt voor de beste inzen dingen van de „Prijsvraag voor Constructeurs", die destijds door de Algemene Vereniging van Neder landse Gieterijen (AVNEG) werd uitgeschreven. De prijsvraag was verdeeld in twee rubrieken: A en B. In rubriek A werden 4 prijzen en 3 extra- prijzen uitgereikt. In rubriek B (totaal 4 inzendin gen) werden een eerste en een tweede prijs toegekend. De voorzitter van de jury, ir A. J. Ingen-Housz, herinnerde bij deze gelegenheid eraan, dat uit on derzoekingen in tal van landen is gebleken, dat de productie van gietwerk relatief is achtergebleven bij de ontwikkeling van de industrie als geheel. Om op het gegoten product als geheel weer de aandacht te vestigen, is een collectieve actie nood zakelijk en het is begrijpelijk, dat de AVNEG naar middelen zoekt om in navolging van Duitsland en Frankrijk het gebruik van het gegoten product te stimuleren. Daartoe is vorig jaar de „Prijsvraag voor Constructeurs" uitgeschreven, terwijl onlangs de Commissie Gebruik Gietwerk is geïnstalleerd, die het bestuur van de AVNEG zal adviseren inzake verdere maatregelen. Als het zo is, waarom dan moeizaam stijgen? Als aan de top mij niet dat uitzicht wacht Zoals ik mij - verlangend - dit had ingedacht En dat ik als rechtmatig loon zou krijgen. Als het zó is, dat aan de top een kracht Mij dwingt tot neergang aan de and're zijde Waarom dan deze tocht - vergeefs - volbracht Was deze op - en neergang niet te mijden Is het niet heter op de levensreis - Iets minder hunk'rend en wat minder wijs - Op wegen rond der bergen voet te dwalen Om aan de and're zijde - moe en mat - Met hem, die koos het stijgend - dalend pad Wetend te spreken van ons beider falen?

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 17