DE VANGST VERZORGD DOOR HET KINDERBLAD „KRIS KRAS" TE AMSTERDAM 21 NIEUWS DAVID RUTING: Jaap en Gerard hadden voor woensdag afgesproken te gaan vissen. Het was die woensdag niet bepaald mooi weer, maar een buurman van Jaap verzekerde, dat de vissen bij regenweer beter bijten, dus gingen de jon gens toch maar op stap. Het regende niet alleen, maar het woei ook flink. Op het mooie plekje van Gerard zaten ze wel heerlijk beschut. Onder een wilgen boom. De jongens zaten vlak naast elkaar. Kragen hoog op. En dan maar turen naar de dobbertjes, die achter het riet op het grauwe water dansten. Het wa ter was zo wild, dat het soms net leek of je beet had, maar als je ophaalde zat er alleen maar het deegje aan de haak. Af en toe probeerden de jongens het met een nieuw stukje brood, maar de vissen hadden zeker geen trek. „Ik geloof, dat hier niet veel zit," zei Jaap. „Mijn vader heeft er anders al wat uitgesleept," ver dedigde Gerard de plek. En ze tuurden maar weer naar de dobbers. Eindelijk begon het de jongens te vervelen. Ze hadden al geprobeerd wat verder van de kant in te leggen. Vlak achter het riet. Wat dieper. Wat minder diep. Niets hielp. „We gaan naar huis," besloot Jaap, „die boom gaat ook doorlekken." De jongens rolden de snoeren op. De hengel van Jaap wilde niet los. „Even met z'n tweeën," zei Gerard. En ze trokken. En ze draaiden. Het leek wel een wed strijd, maar losgaan, ho maar! Toen, zoals dat natuur lijk altijd gaat, schoten de stokken ineens los en tui melde Jaap achterover in de laag hangende wilgentak- ken. „Och, voor mij," riep Gerard en sprong op een grote rups toe, die uit de takken op de grond viel. „Ik heb 'm er anders uitgeschud," zei Jaap. „Voor ons samen dan. We nemen 'm mee naar school." Ze ston den vol bewondering naar de grote rups te kijken, die een pijltje op het achterlijf droeg. Zij was groen rups van een pijlstaartvlinder Populieren pijlstaart Dit is de vlinder die omstreeks april of mei tevoorschijn komt uit de pop van de grote rups die uit de boom viel. Walstropijlstaart Het dier is pas uit de pop ge komen en laat in deze stand de vleugels „rekken" en „drogen". pop van een pijlstaartvlinder met gele streepjes. „Wat moet dat daar?" Gerard liet van schrik de rups haast vallen, maar het was „goed-volk". Frans, de grote broer van Jaap. Frans had veel verstand van dieren. „Dat is een pijl staart-rups," vertelde hij. „Kijk maar naar die pijl. Deze rups kruipt straks de grond in om te verpoppen. Dan blijft hij de hele winter als pop onder de grond liggen. Pas in de volgende zomer, als de bomen weer volop bladeren dragen, komt de pop uit. De vlinder heeft dan nog geen mooie vleugels. Die vleugels han gen als kleine gekrulde lapjes naast zijn lichaam. Na dat de vlinder uit de grond gekropen is, gaat hij aan (vervolg onderaan pag. 22)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 23