WHITWORTHSCHROEFDRAAD GAAT VERDWIJNEN IN MEMORIAM 11 NIEUWS Op 18 juli j.l. is in de ouderdom van 79 jaar over leden de heer P. W. VAN GENT die na een dienstverband van bijna 50 jaar in 1949 werd gepensioneerd. De heer Van Gent is in 1899 op 16-jarige leeftijd op de tekenkamer van „Wilton" in dienst getreden en behoorde al spoedig tot degenen op wie de aan dacht viel. In die tijd bouwde „Wilton" kleine stoommachines, doch scheepsketels werden tot de grootste afmetingen vervaardigd. De heer Van Gent werd de ketelspecialist, maakte de algemene plan nen voor de stoommachines en ontwierp de pijp leidingen. Menige buitenlandse reis heeft de heer Van Gent gemaakt, hetzij om reparatiewerk aan boord op te nemen, hetzij om de benodigde materialen te be stellen. Na de fusie in 1929 kreeg de heer Van Gent de leiding van de afdeling Werktuigbouw in werk plaatsen en aan boord van de schepen en deze taak heeft hij tot zijn vertrek met grote toewijding ver vuld. De overledene bezat de gave om verschillen van mening op prettige wijze op te lossen en wist de mensen tot elkander te brengen. Hij ruste in vrede. Van het Nederlands Normalisatie-instituut ontvingen wij onderstaand persbericht: In de loop der jaren zijn voor bevestigingsonderdelen verschillende soorten schroefdraad in gebruik gekomen. Teneinde in deze overbodige verscheidenheid de zo nodige eenheid te bren gen, is in de International Organization for Standardization (ISO), waarin 47 landen zijn vertegenwoordigd, besloten tot invoering van slechts twee schroefdraadreeksen waarbij hetzelfde profiel wordt toegepast. Dit zijn een reeks in millimeter, de metrische schroefdraad, en een reeks in inch, de unieschroefdraad. Het ligt daarom voor de hand, dat andere schroefdraden zullen gaan ver dwijnen; hiertoe behoort ook de in Nederland nogal veel toegepaste whit- worthschroefdraad. Om dit te bevorderen wordt al sinds enige jaren op de Nederlandse normen voor bevestigingsartikelen met whitworthschroefdraad een rode opdruk aangebracht, waarin ervoor wordt gewaarschuwd dat deze schroefdraad niet is aanbevolen. In een folder die thans door de gezamenlijke fabrikanten van bevestigings artikelen in samenwerking met het Nederlands Normalisatie-instituut op grote schaal wordt verspreid, wordt hierop de nadruk gelegd en worden de gebruikers opgewekt van de whitworthschroefdraad af te stappen en over te gaan op bevestigingsartikelen met metrische schroefdraad of, indien om bepaalde redenen een inch-schroefdraad gewenst is, de unieschroefdraad. Wanneer deze overschakeling, die bij vele Nederlandse bedrijven al uitge voerd of in voorbereiding is, geheel is voltooid, zal een belangrijke type beperking zijn bereikt die in technisch en economisch opzicht een groot voordeel betekent voor gebruikers en handelaren. metrische schroefdraad

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 13