DIE „GEKKE" VAKANTIE 13 (jj|)NIEUWS De bronnen voor de bemaling van de diepe zand laag worden in dit stadium geïnstalleerd, maar nog niet in werking gesteld. Aan de havenzijde is de bouwput afgesloten met een kistdam. In dit sta dium wordt ook de damwand rond de dokvloer geheid en de verankering hiervoor aangebracht. Periode 2, duur circa 4 maanden. De kistdam aan de havenzijde wordt tijdelijk door broken en de put wordt in een open verbinding met de haven gebracht. De grond tussen de dam- wanden wordt nu weggebaggerd tot de vaste zand laag op gemiddeld 17-50 m onder R.P. Vervolgens wordt de grondverbetering aangebracht tot onderkant van de onderwaterbetonvloer. De vacuumbemaling van de taluds blijft in dit stadium in werking, teneinde de stabiliteit van de taluds onder water te verzekeren. Na deze werkzaamheden wordt de bouwput weer gesloten. Periode 3 en 4, duur circa 10 maanden. De waterspanning in de diepe zandlaag ter plaatse van de onderkant van het dok wordt verlaagd tot 5.50 m onder R.P., door middel van de diepe bronnen. Vervolgens worden met een drijvende heistelling de palen onder water geheid. Rond de palen wordt een 3 m dikke vloer van onderwaterbeton gestort, welke ongewapend is. Daarna wordt de bouwput leeggepompt. De spanningverlaging tot 5.50 m onder R.P. blijft noodzakelijk, daar hierdoor de voor lopige geschatte toelaatbare trekkracht in de palen niet zal worden overschreden. Periode 5 en 6, duur circa 18 maanden. In de nu ontstane bouwput wordt het verdere dok gebouwd. De dokvloer is van gewapend beton en wordt met de door het onderwaterbeton stekende trekpalen tegen opdrijven verankerd. Na het storten van de vloer wordt de bronbemaling gestopt, daar nu voldoende gewicht aanwezig is, waardoor de toelaatbare trekkracht in de palen niet zal worden overschreden. Na aanvulling wordt het dok verder afgebouwd en worden de installaties aangebracht. Aan het eind van deze periode wordt de kistdam gesloopt en de dokdeur aangebracht. Het ontwerp voor het nieuwe dok en de leiding bij de uitvoering worden verzorgd door het Architec ten- en Ingenieursbureau F. C. de Weger. De bouw van het dok is opgedragen aan de N.V. Nederlandsche Beton Mij. (BATO) en de Hol- landsche Beton Mij. N.V. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de bouw van het dok grotendeels zal samenvallen met de bouw van de Beneluxtunnel ten Westen van onze werf. Met hoeveel goede mensen wij in 1962 één week lang tegelijk met vakantie zijn geweest is ons niet bekend. Hoofdzaak voor ons is, dat wij - mijn vrouw en ik - aan hen die ene prachtige week te danken hebben. Prachtig in alle opzichten! De zon doet haar best het witte huidje te veranderen. In logiesgelegenheden heerst vreugde bij hoteliers en bij hen, die op allerlei tijdstippen binnenvallen. Als je op buitenwegen andere vrijheidsminnaars passeert, kan er wederzijds een blijde groet af. Het Veluwse wild is voorkomend: node neemt het op het allerlaatste moment afscheid. Met trage sprongen en weemoed in het oog. Vijftig meter verder staat het stil, kijkt achterom, wuift vrien delijk met een of ander lichaamsdeel en wacht op de volgende vakantieganger. Ook het wild heeft zijn vakantieplichten en -zorgen. Op droge bos- en heidegrond kan je kiezen uit: liggen in de zon of in de schaduw. Voor het laat ste zijn bomen zeer geschikt. Voor het eerstge noemde is een afspraak met het K.N.M.I. gewenst, of (zoals wij) gelijk uitgaan met goede mensen. Dan is zo'n afspraak overbodig. En tenslotte ont staan er - dit ervaart men na zo'n week - blijde herinneringen. Wie eens een tochtje maakt langs onze kronkelende riviertjes (de Linge, de Vlist, de Giesse, de Vecht enz.) kan de Nederlandse neiging tot „kanalen- graverij" maar matig waarderen. Zeker, het zijn kunstwerken, die kanalen en de grote sluizen zijn technische wonderen, doch geef mij maar de kron kelwegen van Moeder Natuur. Deze passen - niet alleen in vakantietijd- blijkbaar het meest bij 's mensen inwendige en natuurlijke kronkelingen: lang is de weg naar het doel, maar „hemelsbreed gemeten", is het een korte afstand. Niettemin, kronkel maar gerust eens wat rond in de vakantie Dat doktoren ons het opvolgen van bepaalde vakan- tieregels aanraden lijkt niet eens zo vreemd. Of de regel - „doe het eens anders in je vakantie" - er een is van een arts, is niet bekend. Vele vakantie gangers houden zich er echter aan. Ze doen het anders Een man, vrouw, meisje of jongen, die hun dage lijkse arbeid zittende verrichten, gaan met „heerlijk" lange voettochten dat zo begeerde andere bele ven, ook al heeft hij of zij platvoeten. De fietser gaat bromfietsen of autorijden. Hij bereikt „fijne" snelheden en af en toe het ziekenhuis. De man uit de lage landen moet persé ber gen beklimmen. Hartkloppingen neemt hij op de koop toe: die heeft hij thuis niet Degene,

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 15