162,95 148,60 20,55 12,35 9,45 NIEUWS 2 wordende personeelsproblemen op alle gebieden van industrie en handel - automatisering ook in de machinekamer een eis van de toekomst is." Tenslotte sprak de heer Meijer woorden van dank aan het adres van alle instanties en medewerkers, die bij de bouw van de „Grebbedyk" betrokken waren geweest. Jhr. Reuchlin bracht in herinnering, dat een groot deel van de H.A.L.-vloot bij W.F. is gebouwd. Hij zag de bouw van de 4 nieuwe G-boten als een investering voor betere tijden, die in de scheep vaart eenmaal wel weer zullen aanbreken. De nieuwe G-schepen zijn: de „Gaasterdyk (in oktober I960 in de vaart gekomen), de „Grebbe dyk", de „Grotedyk" (in aanbouw bij de R.D.M.) en de „Gorredyk" (in aanbouw bij W.F.). De laatste twee schepen zullen respectievelijk in augus tus en december van dit jaar in de vaart komen. Deze moderne serie schepen is een belangrijke ver nieuwing voor de H.A.L.-vloot. De beladingsfaktor steeg van 46 (op Victory-schepen) via 55 (op de C 3-schepen) tot 65. Na de aanvaarding van de „Grebbedyk" richtte de heer Reuchlin zich tot de gezagvoerder, de heer W. F. Th. Lunenburg, die tot nu toe kapitein op de „Kloosterdyk" was. In deze toespraak ontbrak zelfs de poëzie niet, het geen de heer Lunenburg inspireerde tot een even eens toepasselijk poëtisch wederwoord. Hierna volgde de gebruikelijke vlagwisseling: de trots dalende W.F.-wimpel passeerde de niet min der trotse N.A.S.M.-vlag De maidentrip werd vastgesteld op 27 juli van Bre men, via Hamburg, Antwerpen en Rotterdam, naar Port Everglades, New Orleans, Mobile en Tempa. Na de „Gaasterdyk", die in oktober I960 in de vaart kwam, is dit het tweede schip van de zgn. „G-klasse" dat afgeleverd wordt voor de dienst op de U.S. Gulfhavens. Gegevens over de „Grebbedyk". Hoofdafmetingen: Lengte over alles Lengte tussen de loodlijnen Breedte op buitenkant spanten Holte tot bovendek, in de zijde Holte tot hoofddek, in de zijde Gemiddelde diepgang op zomermerk Draagvermogen bij deze diepgang Laadruimte stukgoed (incl. koelruimen, speciale la- ding- en dieptanks) Inhoud koelruimen 8,194 m ca. 10200 ton a 1016 kg 634466 kub. vt. 11864 kub. vt. 685 m3 ca 7259 Reg. tons 17 knopen 57 Inhoud ruimten voor speciale lading Inhoud dieptanks Bruto inhoud Dienstsnelheid Aantal opvarenden, maximum Het m.s. „Grebbedyk" is gebouwd volgens de voor schriften en onder toezicht van Lloyd's Register of Shipping, Scheepvaartinspectie, Stoomwezen en In spectie van de Havenarbeid en voldoet eveneens aa.i de voorschriften van het National Cargo Bureau Inc. Inrichting: Het schip is van het „open shelterdeck"-type en heeft 6 laadruimen, waarvan 5 vóór de machineka mer en 1 er achter. De laadruimen vóór de machi nekamer hebben 2 tussendekken, terwij! het achter de machinekamer gelegen ruim één tussendek heeft. Voor het vervoer van eetbare olie en vloeibare la ding zijn in ruim II 4 dieptanks (inhoud 685 m3) ingericht. Deze tanks zijn inwendig bekleed met roestvrij staal, zgn. cladsteel en zij zijn aan de buitenzijde voorzien van verwarmingsspiralen. Op het hoofddek zijn 3 ruimten ingericht voor het vervoer van speciale lading. In ruim V zijn de ruim ten in de tussendekken aan beide zijden van de luikhoofden ingericht voor het vervoer van vrieslading (minimum temperatuur 5° F.). Deze koelruimen worden door middel van luchtkoelers op de ge wenste temperatuur gebracht en kunnen ieder af zonderlijk op verschillende temperaturen gehouden worden. De deuren van de vriesruimen zijn voor zien van speciale drempels om het inrijden met vorktrucks mogelijk te maken. De luikhoofden op het bovendek zijn voorzien van stalen patentluiken van het z.g. „Single Pull"-type De luikhoofden op de tussendekken zijn voorzien van stalen patentluiken, die hydraulisch geopend en gesloten kunnen worden. De bediening geschiedt vanaf de lierendekhuizen. Deze luiken zijn even eens in verband met het gebruik van vorktrucks in de ruimen en de tussendekken glad met het dek (flush) uitgevoerd. De laadruimen worden mecha nisch geventileerd en zijn aangesloten op een lucht- drooginstallatie. Voor controle van de vochtigheid in de laadruimen is in de kaartenkamer een zelf- registrerende dauwpuntmeetinstallatie aangebracht. De laadruimen, de magazijnen en de werkplaatsen zijn aangesloten op een COa rookmeld- en brand- blusinstallatie. Laadgerei: 35950 kub. vt. Er zijn 5 ongestaagde masten, waaraan 18 stuks

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 4