Bouwnummer 307 7 ^NIEUWS Hr. Ms. „Van Galen" wordt gelicht en naar de sloop- werf vervoerd in Den Helder moest worden achtergelaten, waren niet bruikbaar tegen duikbommenwerpers. Voltref fers werden niet geplaatst, maar na zesendertig "near-misses" zwaar beschadigd, ontzet en lek. De commandant manoeuvreerde het schip, dat in zinkende toestand verkeerde, de Merwehaven binnen, waar het langs de kade zonk. Eén dode en dertien gewonden werden aan de wal gebracht. Met de beschikbare lichte wapens heeft de bemanning de strijd te land verder voortgezet. De „Van Galen" ging als eerste jager van de Admi- ralenklasse verloren; de zeven zusterschepen hebben de strijd tegen Japan niet overleefd. Evenals van andere buitgemaakte oorlogsschepen ver scheen de naam „Van Galen" op de Duitse vlootlijst en wel onder de naam "ZH 3" (Zerstörer Holland 3). De beide nieuwe torpedoboot jagers „Gerard Callen- burgh" en „Tjerk Hiddes", die bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij in aanbouw waren en door marinepersoneel tot zinken waren gebracht, stonden als ZH 1 en 2 te boek. Op 23 oktober 1941 werd het wrak van de „Van Galen" gelicht en hangende tussen drijftanks naar De „Van Galer." op stapel op Fijenoord, kort vóór de tewaterlating Hendrik-Ido-Ambacht gesleept om daar gesloopt te worden. Verschillende onderdelen begonnen een nieuw le ven in industrie of scheepvaart. Zo werden bijvoor beeld de ketels opgesteld in een centrale en werd een deel van de stalen schotten verwerkt tot kleine binnenvaartuigen De naam „Van Galen" herleefde, toen gedurende de tweede wereld oorlog de nieuwe Britse torpedo- bootjager "Noble" aan onze Ko ninklijke Marine werd overgedra gen en omgedoopt. Enige jaren geleden is dit schip gesloopt, met het gevolg, dat de naam „Van Galen" niet meer door een Nederlands oorlogsschip wordt gevoerd. Het is in ons bedrijf niet ongebrui kelijk, dat een schip wordt ge bouwd, dat de naam ontvangt van een beroemde voorganger. De „Zaandam", „Gelderland", „Maasdam", „Statendam" en voor al „De Ruyter" zijn sprekende voorbeelden van genoemde traditie, die, naar wij mogen hopen, ook uitgebreid zal worden tot de naam „Van Galen". A v. D.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 9