De "Vogel Struysz" Ongeveer twee maanden vóór de datum van het bezoek van H.M. de Koningin aan Schiedam werd door het Gemeentebestuur aan ons bedrijf de vraag gesteld of wij een replica van een ze- ventiende-eeuws schip konden maken. Het lag in de bedoeling het scheepsmodel te ge bruiken in het historisch spel, dat op 13 septem ber zou worden opgevoerd en het moest de pinas „Vogel Struysz" voorstellen. Een afbeelding van het schip was niet ter be schikking en daarom was het noodzakelijk met behulp van andere gegevens een ontwerpschets voor de „Vogel Struysz" te maken. Aangezien het in de bedoeling lag jongens van het Zeekadettenkorps gedurende het spel als bemanning aan boord te plaatsen en het schip aan weer en wind bloot te stellen, werd beslo ten het van solide constructie te maken en een houten scheepssloep tot dit doel te verbouwen. Om een schip te verkrijgen, dat wat afmetingen betreft in een redelijke verhouding zou staan tot de bemanningsleden, werd gezocht naar een sloep van zeer grote afmetingen. Een oude, overnaads gebouwde reddingsboot, uit het jaar 1929, 9.40 m lang en ruim 3 m breed, werd in Maassluis aangekocht en deze stond enkele uren later op onze werf. Het scheepje werd opgemeten en in tekening gebracht. Met behulp van een schets van een pinasschip uit het jaar 1625, zoals deze staat afgedrukt in het bekende boek van E. van Konijnenburg, werd de sloep op papier omgebouwd tot 17e- eeuws schip. Aangezien de lengte/breedte- en de lengte/holteverhouding van de sloep afweken van de genoemde pinas, moest een tussenweg gevolgd worden, wat betreft de te kiezen vorm. Als richtlijn voor onze afdeling Houtbewerking werd op schaal 1 50 een schets gemaakt, waar op de zeeg, de hoogte- en breedtematen van de diverse dekken, vorm van spiegel en scheg, plaats, lengte en helling van masten, enz. waren aangegeven. 14 ((ifs) NIEUWS De oude houten sloep die een gedeelte van de romp van de „Vogel Struysz" ging vormen De spiegel is aangebracht en de vorm van de romp boven de oude sloep is reeds te onderscheiden De uiteindelijke vorm van de pinas is reeds te zien

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 16