UIT DE OUDE DOOS (31) Zr. Ms. Raderstoomjacht „LEEUW" bouwnummer 23 NIEUWS 24 In deze uitgave van ons personeelsblad, groten deels gewijd aan het bezoek, dat H.M. de Koningin op 13 september jl. aan ons bedrijf bracht, past naar ik meen een greep uit het verre verleden, die verband houdt met ons Koninklijk Huis. Op de lijst „Schepen voor Zeemacht, Handel, Nijver heid, enz. gebouwd op dit Etablissement" (Fijenoord), vindt men als bouwnummer 23 Zr. Ms. Rader- stoomjacht „Leeuw" vermeld. Van dit schip is weinig bekend. Men weet, dat in 1826/27 op de Marinewerf te Rotterdam in opdracht van Koning Willem I een stoomjacht werd gebouwd, dat be stemd was voor diensten op de binnenwateren. Het schip werd door de bekende scheepsbouwer P. Glavimans Jr. ontworpen en onder zijn toezicht gebouwd. Het was 37 m lang, 5.70 m breed en 3.14 m hol. Het ongewone vaartuig had een vlakke bodem en geen kimronding. De romp was reeds van ijzer gebouwd. De levering van de machine-installatie werd opge dragen aan de fabriek van John Cockerill Co. De twee stoommachines hadden elk een vermogen van 35 IPK. Uit de weinige historische gegevens blijkt, dat de „Leeuw" tot 1882 als Koninklijk jacht heeft dienst gedaan en in dat jaar vervangen werd door het raderstoomschip „Valk". Dit laatste schip was ech ter in tegenstelling tot de „Leeuw" een zeevarend jacht. Het afgekeurde Koningsjacht was na een diensttijd van 55 jaar echter nog niet ten dode opgeschreven. Tot 1892 werd het oude raderstoomschip gebruikt voor de machinistenopleiding te Hellevoetsluis, waarna het als logementsschip werd vervangen door de kanonneerboot „Hydra". De „Leeuw" werd gedurende haar levensloop vele malen gebruikt door onze regerende vorsten, en wel door Koning Willem I, II en III. Enige gebeurtenissen, waarbij het schip tegenwoor dig was, waren bijvoorbeeld: 18 april 1839 - Bezoek van de Grootvorst en Troon opvolger van Rusland aan Amsterdam en Zaandam. 19 juli 1843 - Vlootrevue op de rede van Vlissin- gen, met aan boord Koning Willem II. Het eskader stond onder bevel van zijn zoon Prins Hendrik der Nederlanden, - een broer van de latere Ko ning Willem III. Een reproductie van een schilderij van P. S. Schotel, dat behoort tot de collectie van het Nederlandsch Historisch Scheepvaart Museum te Amsterdam is hierbij afgedrukt. Ongeveer in het midden van deze afbeelding kan men op de achtergrond het stoom jacht „Leeuw" zien. 23 juli 1846 - Bezoek van Koning Willem II aan Kampen, waar een tentoonstelling gehouden werd van Overijsselsche Nijverheid en Kunst. Van deze gebeurtenis is eveneens een illustratie afgedrukt, waarop het stoomjacht zeer duidelijk is afgebeeld. Nu zal de lezer zich afvragen, waar het verband ligt tussen het Raderstoomjacht „Leeuw" en het Eta blissement „Fijenoord" van de Nederlandsche Stoom boot Maatschappij. Aangezien op de volledige lijst van bouwnummers van ons „Fijenoord"-bedrijf wordt vermeld: „1846 „Leeuw" Z.M. St Jacht in opdracht van Depar tement van Marine", is het wel zeker, dat in dat jaar öf een Koninklijk jacht van die naam werd gebouwd, öf een belangrijke opdracht voor het in 1826 ge bouwde schip is uitgevoerd. Koninklijk Raderstoomjacht „Leeuw", pl.m. 1827 - Anonieme aquarel (Ned. Hist. Scheepvaart Museum, Amsterdam) Nergens in de schaarse literatuur werd het bewijs gevonden, dat Fijenoord in 1846 een Konings jacht bouwde. Wèl bleek, dat in dat bewuste jaar een nog steeds niet terugbetaalde geldlening van Koning Willem I aan het Etablis sement aan zijn zoon Koning Wil lem II werd afgelost ter verreke ning van gemaakte onkosten aan het stoomjacht „Leeuw". Bestude ring van een drietal tekeningen,- die deel uitmaken van de „Verza meling Fijenoord" in het Neder landsch Historisch Scheepvaart Mu seum te Amsterdam bracht de op lossing van het raadsel. De be wuste tekeningen bleken te zijn:

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 26